Przejdź do zawartości

2005-02-20: Hiszpańskie referendum ws. traktatu konstytucyjnego UE

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 20 lutego 2005

Aktualizacja:

poniedziałek, 21 lutego 2005
Unia Europejska

HiszpaniaHiszpanie jako pierwsi spośród państw w Unii Europejskiej wypowiedzą się w sprawie traktatu konstytucyjnego wspólnoty. Od godziny 9:00 do 20:00 ponad 23 tys. lokali wyborczych będzie czynnych, gotowych przyjąć obywateli Hiszpanii.

Muszą oni odpowiedzieć na pytanie: "Czy akceptuje Pan(i) Traktat, który ustanawia Konstytucję dla Unii Europejskiej?"

Możliwe są dwie odpowiedzi – Tak oraz Nie – lub pozostawienie pustego miejsca na karcie do głosowania, co oznacza wstrzymanie się od głosu. Referendum będzie ważne, jeżeli ponad 50% wyborców, którzy pójdą do lokali wyborczych, opowie się za traktatem.

Plakat informujący o Referendum w sprawie Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej – Hiszpania

Dla zabezpieczenia się Hiszpanii przed uznaniem wyborów za nieważnych nie ma wymogu minimalnej frekwencji. Mimo to w sondażach, które odbyły się przed referendum, ponad 68% Hiszpan zapowiedziało, że weźmie udział w głosowaniu.

Król Juan Carlos i królowa Sofia oddali przed godziną 10:00 swoje głosy w sprawie konstytucji Unii Europejskiej. Głosowali w szkole Monte del Pado, która znajduje się niedaleko ich rezydencji, pałacu Zarzuela.

O godzinie 15:00 frekwencja wyniosła 21,24 proc. – jak podał hiszpański resort spraw wewnętrznych.

Według oficjalnych danych rządowych po przeliczeniu 100 proc. głosów, 76,73 proc. wyborców opowiedziało się za przyjęciem traktatu konstytucyjnego, a 17,2 proc. głosowało przeciwko jego przyjęciu. Frekwencja wyborcza wyniosła 42,32 proc.

Traktat konstytucyjny został już przyjęty przez Litwę, Węgry i Słowenię w ramach głosowania parlamentarnego. Przez następne dwa lata musi on zostać zaakceptowany przez pozostałe kraje członkowskie UE w krajowym referendum lub poprzez głosowanie parlamentarne.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy w Polsce odbędzie się referendum w sprawie traktatu konstytucyjnego. Zainteresowani mogą przeczytać treść traktatu na stronach Biura Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu. Według Andrzeja Leppera referendum w sprawie przyjęcia konstytucji powinno odbyć się jesienią 2006 roku.

Traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy zawiera podstawowe postanowienia dotyczące Unii, sposób wychodzenia państw członkowskich z UE oraz opis symboli UE, tj. flagi, hymnu, dewizy i waluty.

Źródła[edytuj | edytuj kod]