Przejdź do zawartości

2006-07-14: Hala Ludowa we Wrocławiu wpisana na listę dziedzictwa UNESCO

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 14 lipca 2006

Wczoraj w Wilnie Hala Stulecia we Wrocławiu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Lista dziedzictwa UNESCO to lista najważniejszych zabytków na całym świecie. Hala Stulecia znalazła się na tej liście obok Stonehenge, Wielkiego Muru Chińskiego, Statuy Wolności czy Akropolu.

Wpis na listę nie gwarantuje żadnych bezpośrednich dotacji, lecz umieszczenie danej budowli na tej liście; w mieście zabytku zwiększa się ilość turystów. Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia, powiedział Słowu Polskiemu Gazecie Wrocławskiej: "Łatwiej starać się o dofinansowanie z pieniędzy Unii Europejskiej remontu zabytku z listy UNESCO. Poza tym to wielka promocja. W Polsce jest tylko kilka zabytków tej klasy". W Świdnicy na liście pojawił się Kościół pokoju. Od tamtego czasu do miasta zaczęło przyjeżdżać około 20-30 procent więcej zwiedzających.

O wpisanie Hali Stulecia na listę UNESCO gmina wrocławska walczyła od kilku lat. Poprzednio na drodze stanęły dwa błędy. Jeden z nich to braki w prawie polskim, które nie dawały maksymalnej ochrony Hali. Ten błąd został poprawiony w kwietniu poprzedniego roku, gdy Hala autorstwa Maksa Berga uznane zostało za pomnik historyczny. Drugim niedopatrzeniem była sytuacja własnościowa hali. Początkowo właścicielami miał być Skarb Państwa, teraz jednak jej właścicielami są gmina i urząd marszałkowski. Samorządy na Dolnym Śląsku rozpoczęły remont zabytku. Tylko w tym roku naprawa dachu i świetlików pochłonęły 5 mln złotych, a inne prace, jak drzwi i okna parterowe kosztowały kolejne 3,2 mln złotych.