2007-07-01: Glasgow: płonący samochód uderzył w budynek lotniska

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 1 lipca 2007
Terminal międzynarodowego lotniska w Glasgow.

Wczoraj w Glasgow miał miejsce już trzeci w ciągu ostatnich dni incydent terrorystyczny. W sobotę rozpędzony zielony Jeep Cherokee prowadzony przez dwóch Azjatów wjechał w bramę międzynarodowego lotniska w Glasgow. Do zdarzenia doszło około godziny 15:15 polskiego czasu. Samochód uderzył w bramę i zaczął płonąć. Nikomu nic się nie stało, jeden z prowadzących samochód-pułapkę został przewieziony do szpitala z poważnymi poparzeniami.

Wieczorem po spotkaniu z rządem nowy premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown wprowadził najwyższy - "krytyczny" - alarm terrorystyczny na terenie całego zjednoczonego królestwa. Taki stan oznacza że, zamach jest spodziewany w każdej chwili. Wcześniej, w piątek udaremniono dwa zamachy terrorystyczne w centrum Londynu. Policja pozwiązuje wydarzenie w Glasgow z wcześniejszymi bombami w Londynie.

Z lotniska w Glasgow ewakuowano wszystkich ludzi, a loty zawieszono. Zamknięto również port lotniczy w Liverpoolu. W Birmingham, Newcastle i Edynburgu wprowadzono zakaz podjeżdżania samochodami bezpośrednio pod terminale.

W incydencie w Glasgow ucierpiało 5 przypadkowych przechodniów. Zatrzymano w sumie 4 podejrzanych o udział i przygotowanie zamachu w Glasgow.

Brytyjska Gorąca Linia Antyterrorystyczna +44 0800789321

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]