Genetyka: zsekwencjonowano genom żarłacza białego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 20 lutego 2019
Great White Shark (14730723649).jpg

Naukowcy z Nova Southeastern University, Cornell University College of Veterinary Medicine oraz Monterey Bay Aquarium zsekwncjonowali kompletny genom żałracza białego składający się z 4,63 miliarda par zasad, a więc półtora raza większy od genomu ludzkiego. DNA rekina porównywano następnie z genomem innych kręgowców, m.in rekina wielorybiego i człowieka. Dzięki badaniu potwierdzono, że długowieczność tego gatunku zależna jest od stabilności genomu i wielu genów służących do naprawiania DNA.

Około 60% genomu żarłacza błękitnego stanowiły powtarzające się fragmenty DNA, z czego znaczna część to retrotranspozony typu LINEs (Long interspersed nuclear element) tworzące przerwy w niciach DNA wymagające naprawy. Duża częstotliwość takich przerw może powodować większą niestabilność genomu i przyczyniać się do nowotworzenia, jednak presja selekcyjna badanych rekinów doprowadziła do tego, że ich odporność na raka jest znacznie większa. U żarłacza białego występuje wiele genów służących do naprawiania DNA i uaktywniających odpowiedź na uszkodzenia, co stabilizuje genom. Ponieważ ryby te są znane także z dużej czułości zapachowej, spodziewano się też odkrycia licznych genów receptorów węchowych. W genomie było ich jednak niewiele, za to odkryto inną grupę kilkunastu genów (vomeronasal genes), które mogłyby odpowiadać za rozpoznawanie zapachu.

Żarłacze białe przedstawiane są w dziełach kultury masowej jako bardzo groźne dla człowieka zwierzęta. Jak stwierdził jeden z autorów badań, Michael Stanhope, w rzeczywistości to ludzie zabijają je znacznie częściej z powodu przekonań dotyczących skuteczności medycyny alternatywnej. Zakłada przy tym, że lepsze poznanie biologii tych kręgowców może zmienić ich obraz w świadomości ludzi.

Cquote1.svg Humans kill many, many millions of sharks every year across the world for silly, fake medicine reasons; for shark fin soup and all sorts of reasons that are just tragic, really.

I hope that people recognize the remarkable, biological adaptations of these animals and as a consequence, have a greater appreciation for them.

Cquote2.svg

— Michael Stanhope

Źródła[edytuj | edytuj kod]