Przejdź do zawartości

2014-04-24: Gabinet Jana Karskiego w Muzeum Miasta Łodzi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 24 kwietnia 2014

W ramach Roku Jana Karskiego 24 kwietnia 2014 r. w setną rocznicę urodzin w Muzeum Miasta Łodzi otworzono Gabinet Jana Karskiego

Rok 2014 ogłoszony został przez Sejm RP Rokiem Jana Karskiego w związku z 100. rocznicą jego urodzin.

Jedną z uroczystości w ramach Łódzkich Obchodów Stulecia Urodzin Jana Karskiego (24 kwietnia 1914 Łódź – 13 lipca 2000 Waszyngton) odbywających się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego było w Łodzi 24 kwietnia 2014 r. w Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15) otwarcie nowego Gabinetu Profesora Jana Karskiego. Pierwszą wystawę z pamiątek przez siebie przekazanych otwierał sam Jan Karski 2 października 1999 r.

Otwarto uroczyście nową aranżację Gabinetu wzbogaconą o nowe eksponaty - m.in. monety pamiątkowe 200 zł, 10 zł i 2 zł wydane przez NBP i wręczone Dyrekcji Muzeum w dniu otwarcia wystawy, dyplom Honorowego Obywatelstwa Miasta Łodzi z 2000 r. czy paszport z 1943 r. na nazwisko Jan Karski a także Medal Wolności – najwyższe odznaczenie Stanów Zjednoczonych – przyznany w 2013 r. pośmiertnie przez Prezydenta Baracka Obamę.

Stworzono wystawę biograficzną, która zachowując dotychczasowy „gabinetowy” charakter, zaprezentowała dostępne materiały archiwalne i audiowizualne w sposób atrakcyjny, przystępny i spełniający nowoczesne standardy wystawiennicze.

W otwarciu gabinetu uczestniczyły członkinie rodziny: Jadwiga Lenoch-Bukowska – siostra stryjeczna Jana Karskiego, Wiesława Kozielewska-Trzaska bratanica i chrześnica i Edwarda Natkańska - kuzynka, które organizatorowi Cezaremu Pawlakowi kustoszowi MMŁ przekazywały swoje komentarze do ekspozycji.

Uczestnicy uroczystości mieli możliwość przeczytania najnowszego numeru (1/65 2014) kwartalnika „Kronika miasta Łodzi” (redaktor naczelny Gustaw Romanowski) poświęconego w dużej części legendarnemu kurierowi, którego nazwisko znalazło się na okładce. Artykuły przypominały biogram Profesora Jana Karskiego, wykład wygłoszony 27 czerwca 1996 r. z okazji przyznania mu doktoratu honoris causa przez Uniwersytet Łódzki, ślady i pamiątki przekazane przez Jana Karskiego do Gabinetu. O gabinecie Jana Karskiego w MMŁ napisał Cezary Pawlak, kustosz MMŁ. Jest także wywiad z Joanną Podolską, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi o celach działania Centrum i działalności, a także o inaugurującej działalność Centrum w nowej siedzibie wystawie Narodowego Centrum Kultury „Karski. Nie dać światu zapomnieć”.

W tym samym dniu odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku szkoły - dawne Publiczne Gimnazjum Męskie im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi, którą ukończył Jan Kozielewski (Karski). Gimnazjum w tym samym budynku przed I wojną światową ukończył Julian Tuwim. Obecnie to III Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi ul. H. Sienkiewicza 46.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

.