GPW zmienia system

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 13 kwietnia 2013
N icon economy and business.png
Siedziba GPW w Warszawie

15 kwietnia 2013 na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych ruszy nowy system giełdowy.

GPW po 13 latach zmienia system komputerowy. Do lamusa odchodzi działający od 17 listopada 2000 roku system WARSET a jego miejsce zajmie system UTP. Dzięki zmianie możliwe będzie składanie nowych typów zleceń m.in ważnych na jeden fixing, ważnych na zamknięcie, ważnych do czasu. Zwiększona zostanie przepustowość - możliwe będzie składanie 20 tys. zleceń na sekundę. Jednocześnie zmianie ulegnie harmonogram - sesja zostanie skrócona o pół godziny, do 17:05.

Prace nad wdrożeniem nowego systemu trwały 3 lata, mimo to na tydzień przed wdrożeniem gotowość przejścia na nowy system zgłosiło 52 z 57 członków giełdy (biur maklerskich). Według nieoficjalnych informacji wieczorem 12 kwietnia gotowi byli już wszyscy. Ogółem w operacji zmiany systemu uczestniczy 100 różnych firm - oprócz biur maklerskich również firmy inwestycyjne i producenci oprogramowania. W razie niepowodzenia wdrożenia nowego systemu możliwy jest powrót do systemu WARSET. W związku z przewidywanymi trudnościami dzień po wdrożeniu, 16 kwietnia nie będzie sesji giełdowej.

Z wprowadzeniem nowego systemu wiąże się nadzieja na zwiększenie aktywności inwestorów, a co za tym idzie obrotów i prowizji, które są podstawą przychodów GPW. W roku 2012 obroty spadły o 24 proc.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]