2007-11-29: Fundacja Wikimedia Pionierem Technologii 2008

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Technology pioneer 2008.png
czwartek, 29 listopada 2007
N icon technology.png
Wikimedia-logo.svg
Wikipedia-logo-pl.png
Commons-logo-en.svg
Wikiversity-logo-Snorky.svg
Wikinews logo Large.png

Spośród rekordowo wysokiej liczby zgłoszeń, z których 273 doczekało się nominacji, Światowe Forum Ekonomiczne wybrało Fundację Wikimedia jako jedną z instytucji, które otrzymały tytuł Pioniera Technologii (Pioneers of Technology) za rok 2008. Ten sam tytuł został również przyznany trzydziestu ośmiu innym firmom i organizacjom.

Oświadczenie prasowe wydane przez Forum stwierdza, że "Pionierzy Technologii to firmy, które zyskały uznanie dzięki rozwijaniu i wprowadzaniu do szerszego stosowania technologii, w sposób wybitny zmieniających świat energetyki, biotechnologii, zdrowia, czy techniki obiegu informacji".

Fundacja Wikimedia została wybrana po części z uwagi na jej potencjał w rozpowszechnianiu na skalę światową darmowej i wolnej wiedzy tworzonej przy udziale społeczności, jak też jej zaangażowanie w "rozwój innowacji technologicznych zmieniających życie", mające "potencjał długofalowego wpływu na społeczeństwo i biznes, ukazujące wizjonerstwo, oraz zdolności przywódcze. Fundacja dysponuje również sprawdzoną technologią" - wszystko to odnosiło się do takich projektów Fundacji, jak Wikipedia, Wikinews, czy Wikiversity oraz międzyjęzykowego repozytorium mediów Wikimedia Commons.

Niektóre z wymogów stawiane firmom ubiegającym się o miano "Pioniera Technologii" to posiadanie innowacyjnej technologii, potencjalnych wpływów w społeczeństwie, wzrost oraz samowystarczalność, koncepcję działania, potencjał przywódczy i status, z którego jednoznacznie wynika, że dana organizacja nie jest aktualnym członkiem Forum.

"Podejmując współpracę z najtęższymi umysłami, które stworzyły najciekawsze idee tego świata, organizację są w stanie dostarczać innowacyjnych rozwiązań w tempie, które odpowiada tempu życia ich klientów. Pionierzy Technologii roku 2008 stanowią świetnych, rozwojowych partnerów dla organizacji, które zdecydują się na wejście z nimi w układy biznesowe" stwierdził oficer technologiczny Forum, Matt Bross.

Zwycięskie firmy wybierane są przez panel ekspercki, w skład którego wchodzą specjaliści w dziedzinie technologii współpracujący ze Światowym Forum Ekonomicznym.

Inne formy, które zdobyły tytuł Pioniera Technologii to 23andMe.com, NuLens Ltd., RainDance Technologies Cima NanoTech Inc., czy Silver Spring Networks. Firmy, którym przyznano ten tytuł pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, Izraela, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Szwajcarii, Kanady, Francji, Niemiec, Indii, Holandii i Rosji.

Założone w roku 1971 Światowe Forum Ekonomiczne działa jako niezależna organizacja międzynarodowa, której misją jest "poświęcenie się poprawie sytuacji światowej poprzez nakłanianie światowych przywódców do podejmowania współpracy w celu kształtowania globalnych, regionalnych i przemysłowych programów".

Tytuł Pioniera Technologii za rok 2007 został nadany 47 firmom i organizacjom.

Źródła[edytuj | edytuj kod]