2006-02-10: Dziś zaczynają się XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Turynie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 10 lutego 2006
Sport
N icon sport2.png

Dziś, 10 lutego 2006 roku, we włoskim Turynie rozpoczną się XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie, uznawane za największą zimową imprezę sportową.

Igrzyska, które zaczną się o godzinie 20.00 ceremonią otwarcia, będą trwały przez ponad dwa tygodnie. Zakończą się w niedzielę 26 lutego.

W tegorocznej olimpiadzie weźmie udział 2,5 tysiąca sportowców z 85 krajów świata. Do rozdania są 84 komplety medali.

Zmagania sportowe, oprócz Turynu, odbywać się będą także w Alpach: w Pinerolo curling, w Pragelato konkurencje narciarstwa klasycznego, w Sauze d'Oulx narciarstwo dowolne, w Bardonecchi snowboard, konkurencje narciarstwa alpejskiego w Sestiere oraz biatlon, skeleton, saneczkarstwo i bobsleje w Cesana San-Sicario. Dekoracje sportowców będą miały miejsce w hali Piazza Castello w Turynie.

Do igrzysk przystąpią zawodnicy z krajów, w których śnieg jest rzadkością. Kenijski biegacz Philip Koit wystartuje w biegu narciarskim na 15 km stylem klasycznym oraz sprincie. W narciarstwie alpejskim swojego reprezentanta będzie miał Madagaskar, Algieria czy Senegal. Zawodników w innych dyscyplinach wystawi Mongolia, Tajlandia, Albania czy Cypr.

Polskę reprezentować będzie 47 sportowców. Największe szanse medalowe przyznawane są srebrnemu i brązowemu medaliści z Salt Lake City Adamowi Małyszowi, snowboardzistkom Jagnie Marczułajtis i Paulinie Ligockiej oraz biatloniście Tomaszowi Sikorze. Minister sportu Tomasz Lipiec podkreśla, że nawet jeden medal będzie wielkim sukcesem, ponieważ Polska nigdy nie była mocna w sportach zimowych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]