Przejdź do zawartości

2006-02-10: Dziś zaczynają się XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Turynie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 10 lutego 2006

Dziś, 10 lutego 2006 roku, we włoskim Turynie rozpoczną się XX Zimowe Igrzyska Olimpijskie, uznawane za największą zimową imprezę sportową.

Igrzyska, które zaczną się o godzinie 20.00 ceremonią otwarcia, będą trwały przez ponad dwa tygodnie. Zakończą się w niedzielę 26 lutego.

W tegorocznej olimpiadzie weźmie udział 2,5 tysiąca sportowców z 85 krajów świata. Do rozdania są 84 komplety medali.

Zmagania sportowe, oprócz Turynu, odbywać się będą także w Alpach: w Pinerolo curling, w Pragelato konkurencje narciarstwa klasycznego, w Sauze d'Oulx narciarstwo dowolne, w Bardonecchi snowboard, konkurencje narciarstwa alpejskiego w Sestiere oraz biatlon, skeleton, saneczkarstwo i bobsleje w Cesana San-Sicario. Dekoracje sportowców będą miały miejsce w hali Piazza Castello w Turynie.

Do igrzysk przystąpią zawodnicy z krajów, w których śnieg jest rzadkością. Kenijski biegacz Philip Koit wystartuje w biegu narciarskim na 15 km stylem klasycznym oraz sprincie. W narciarstwie alpejskim swojego reprezentanta będzie miał Madagaskar, Algieria czy Senegal. Zawodników w innych dyscyplinach wystawi Mongolia, Tajlandia, Albania czy Cypr.

Polskę reprezentować będzie 47 sportowców. Największe szanse medalowe przyznawane są srebrnemu i brązowemu medaliści z Salt Lake City Adamowi Małyszowi, snowboardzistkom Jagnie Marczułajtis i Paulinie Ligockiej oraz biatloniście Tomaszowi Sikorze. Minister sportu Tomasz Lipiec podkreśla, że nawet jeden medal będzie wielkim sukcesem, ponieważ Polska nigdy nie była mocna w sportach zimowych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]