2007-10-08: Do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego zaczynają zlatywać na zimę nietoperze

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 8 października 2007
Nietoperz
Nocek duży
Międzyrzecki Rejon Umocniony

Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) jest jednym z największych zimowisk nietoperzy w Europie Środkowej. Władysław Kwela, pracownik zespołu Parków Krajobrazowych województwa lubuskiego poinformował, że podczas ostatniego monitoringu przeprowadzonego jesienią tego roku naliczono ich już tam kilkaset. Przeważają nocki duże i rude, które jako pierwsze zlatują się do międzyrzeckich fortyfikacji poniemieckich.

"Teraz są nadal aktywne i się rozmnażają. W ciepłe noce opuszczają podziemne korytarze w poszukiwaniu pożywienia. W miarę jak będzie się ochładzało zaczną schodzić w coraz głębsze rejony MRU, by w końcu zapaść w stan zimowej hibernacji" - poinformował Władysław Kwela.

W skład Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego wchodzi szereg pomieszczeń, bunkrów i podziemnych korytarzy o żelbetowej konstrukcji, które mieszczą się na głębokości od 35 do 50 m, a ich długość wynosi ok. 30 km. Nietoperze chętnie tu spędzają zimę ponieważ w tym okresie pod ziemią panuje stała temperatura wynosząca od 6 do 9 stopni Celsjusza, co sprzyja hibernacji.

Powstał tu także w 1980 roku na powierzchni podziemi liczącej 2,5 ha rezerwat Nietoperek. W 1998 roku powołano rezerwat „Nietoperek II”, który objął swoim zasięgiem całość MRU. Dla zapewnienia spokoju nietoperzom, wejścia do podziemi zabezpieczono kratami. Na tym terenie od 1 października do połowy kwietnia obowiązuje zakaz zwiedzania. Podczas lata nietoperze wykorzystują podziemia MRU głównie jako dzienną kryjówkę.

Przyrodnicy już od trzech lat obserwują wzrost populacji nietoperzy zimujących w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. W tym roku było ich ok. 36 tys. Zazwyczaj jest to 12 gatunków tego ssaka, do których można zaliczyć: nocka rudego, nocek duży, mopka, nocka Natterera, nocka Bechsteina, nocka łydkowłosego, gacka brunatnego, nocka Brandta, nocka wąsatka, mroczka późnego, karlika malutkiego i gacka szarego.

Dzięki obrączkowaniu nietoperzy przez niemieckich chiropterologów można stwierdzić, że niektóre nocki rude pokonują ok 260 km w celu odbycia tu zimowej hibernacji. Do MRU przylatują również nocki duże zaobrączkowane od 70 do 220 km od Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa lubuskiego
Wikinews
Wikinews
Lubuskie
Lubuskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie lubuskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Kostrzyna nad Odrą, Żar
pozostałych miejscowości