Przejdź do zawartości

2011-09-06: Dożynki 2011 w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Dożynki 2011 w Polsce)
wtorek, 6 września 2011
Diduch - udekorowany snop zboża w trakcie święta plonów. Chram Mazowiecki RKP (2009)

W okresie przypadającym na równonoc jesienną, tradycyjnie w różnych rejonach Polski, przeprowadzane bedą obchody tzw. Dożynek, święta wywodzącego się z jednego z największych, etnicznych świąt słowiańskich - Plonów.

Współcześnie uroczystości dożynkowe mają zazwyczaj zarówno religijny jak i ludowy charakter, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Ceremoniom dożynkowym przewodniczą Starosta i Starościna dożynkowi. Najpierw wnoszone są wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek. Gospodarzem najczęściej jest kapłan, a w przypadku dożynek świeckich przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej. Następnie składane są symboliczne dary z najnowszych plonów, przetwory mięsne, owoce - często stanowią one wystawę osiągnięć lokalnych rolników. W przypadku kiedy uroczystość ma charakter religijny, odprawiany jest obrzęd liturgiczny. Dożynki kończy najczęściej festyn ludowy.

Niektóre z tegorocznych obchodów

[edytuj | edytuj kod]

Dożynki rodzimowiercze

[edytuj | edytuj kod]

Obchody o charakterze odtwórczym i folklorystycznym

[edytuj | edytuj kod]
  • 17.09.2011 Sopot, grodzisko - Święto Plonów - Festyn Historyczny organizowany przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, który odbędzie się pod Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Sopotu w ramach Dni Dziedzictwa Kulturowego pod hasłem "Kamienie milowe".

Dożynki wojewódzkie i gminne

[edytuj | edytuj kod]


Wiesz o jeszcze innych, tegorocznych obchodach? Dodaj je tutaj, stosując właściwą kategorię i zachowując chronologię dat.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]


Źródła

[edytuj | edytuj kod]