Przejdź do zawartości

2009-03-16: Discovery wystartował po usunięciu usterki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 16 marca 2009
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej
Emblemat misji STS-119

Wahadłowiec Discovery wystartował w niedzielę, jak planowano, ok godz. 19:43 czasu lokalnego (00:43 czasu polskiego) z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie.

STS-119

Jego celem jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), gdzie powinien dolecieć we wtorek.

Zawór ciśnieniowy
Start promu Discovery do misji STS-119

Na pokładzie promu znajduje się siedmioosobowa załoga, w tym 45-letni astronauta z Japonii Koichi Wakata, który pozostanie na stacji przez najbliższe cztery miesiące i zastąpi powracającą na Ziemię Sandrę Magnus. NASA kilkakrotnie przekładała start promu kosmicznego Discovery do lotu na stację orbitalną. Pierwotnie start był zaplanowany na 12 lutego. Opóźnienie to wynik kontroli technicznej i wynik wykrycia niewielkiego problemu z zaworami regulacyjnymi wodoru między zbiornikami, a silnikiem. Po usunięciu usterki misja STS-119 szczęśliwie wyruszyła w kosmos, aby wynieść na orbitę zaopatrzenie dla międzynarodowej stacji kosmicznej. Tym razem będą to ponownie panele słoneczne. Ich montaż ma zapewnić odpowiedni poziom zasilania stacji. Zasilanie jest potrzebne, bo pojawiło się nowe obciążenie - laboratoria naukowe dostarczone w ostatnich latach. Ponadto od maja na orbicie będzie powiększona już na stałe załoga o liczebności sześciu osób. Panele słoneczne będzie montować siedmioosobowa załoga promu, w której leci jeden Japończyk. NASA ma nadzieję całkowicie ukończyć budowę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Także w tym samym roku promy kosmiczne przejdą na emeryturę. Trwają prace nad opracowaniem nowego środka transportu ludzi i surowców w kosmos.

Mimo opóźnienia misji STS-119, NASA zapewnia jednak, że nie przeszkodzi to w terminowym wystartowaniu misji STS-125 (misja naprawcza wahadłowca do teleskopu Hubble'a) oraz STS-127 (misja z kolejnymi komponentami do rozbudowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej).

Misja STS-119 jest transmitowana "na żywo" (online) przez Internet poprzez telewizję internetową NASA_TV.

Zobacz też:[edytuj | edytuj kod]


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
do misji STS-119