2011-11-25: Demotywatory.pl: pierwszy milion fanów na Facebooku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 25 listopada 2011
Internet

Demotywatory są serwisem internetowym przedstawiającym obrazkowy humor: źródłem zabawnych, prześmiewczych, które następnie są udostępniane i rozpowszechniane m.in. na serwisach społecznościowych. Wielu użytkowników Internetu najpierw zobaczyło obrazki z Demotywatorów udostępniane przez ich znajomych, a dopiero później sam serwis.

22 listopada 2011 roku strona serwisu Demotywatory.pl przekroczyła milion fanów. Z tej okazji Jarosław Zieliński rozmawia z twórcą Demotywatorów, Mariuszem Składanowskim:

Wikinews: Co dla ciebie znaczy przekroczenie granicy miliona fanów na Facebooku?

„Granica miliona fanów to początek zbierania drugiego miliona fanów”, mówi Mariusz Składanowski. „W ramach świętowania niesamowitego osiągnięcia polskiego Internetu, jakim jest milion fanów na Facebooku, przygotowaliśmy aplikację, dzięki której nasi fani będą mogli umieścić swoje zdjęcie na wielkim plakacie, który najpierw będzie można oglądać w Internecie, a już na początku 2012 roku umieścimy go na billboardach w największych miastach Polski”.

Kiedy powstał serwis Demotywatory? Jaki był na niego pomysł? Co się zmieniło od tego czasu?

W 2008 roku powstał serwis na wzór amerykańskich serwisów wyśmiewających plakaty mające skłaniać pracowników korporacji do pracy; te plakaty „odbierają nadzieję, odciągają od sztucznych wyświechtanych celów, które pokazują prawdę rzeczywistość, jaką my wszyscy znamy”, mówi o tym Mariusz Składanowski. Początkowo nie był zbyt znany, to zmieniło się na początku roku 2009. „Jednak polska idea Demotywatorów jest troszeczkę inna niż oryginalna”.

Dziś „…odwiedzalność serwisu według Google Analytics przekroczyła 9 milionów miesięcznie w marcu 2010 i na tym poziomie pozostała. Połowa odwiedzin serwisu pochodzi z Facebooka. Nawet kiedy strona miała 50 tysięcy fanów to połowa ruchu pochodziła z Facebooka” – ocenia Mariusz Składanowski.

Hubert Tworkowski z SmartNet Research & Solutions stwierdza, że „Demotywatory to śmieszne i ciekawe obrazki z podpisami wymyślanie i wrzucanie przez internautów. W istocie zgłaszane obrazki dodawane są do poczekalni, w której to inni weryfikują, czy dany demotywator nadaje się, by trafić na stronę główną. To społeczność wybiera najlepsze obrazki”. Pokazuje więc, że Demotywatory należą do mediów społecznościowych. Mają mechanizm nieco podobny do tworzenia Wikipedii, a szczególnie wyboru w niej artykułów na pierwszą stronę. Czy więc serwis Demotywatory jest serwisem społecznościowym?

Co daje strona na Facebooku serwisowi Demotywatory?

Treści na stronie na Facebooku są czerpane z serwisu, ale nie wszystkie trafiają na stronę; są wybierane i komentowane przez prowadzącego tą stronę. Hubert Tworkowski stwierdza, że dla autorów Demotywatorów to dodatkowe wyróżnienie, że ich obrazek został wybrany do publikacji na stronie na Facebooku. „Zaangażowana społeczność to klucz do sukcesu” – stwierdza Hubert Tworkowski, analizując sukces strony Demotywatorów na Facebooku. „Możesz wykorzystywać społeczność do tworzenia treści, ale sam musisz dbać o ich jakość”.

W okresie od 1 stycznia 2011 do 22 listopada 2011 łączna liczba zaangażowanych fanów (czyli osób, które polubiły jakiś demotywator, dodały swoje wpisy albo wrzuciły zdjęcie na tablicę strony na Facebooku) to 303 412. Fani dodali 1305 wpisów i 165 zdjęć a prowadzący – 1390 wpisów.

Czy społeczność powstająca wokół strony na Facebooku różni się jakoś od tej wokół serwisu?

„Społeczność, która komentuje stronę Demotywatorów na Facebooku jest niewątpliwie inna – inne rzecz jej się podobają, jest mniej krytyczna, bardziej lubi rzeczy na krawędzi dobrego smaku i ordynarności, ale też i szaleje na punkcie demotywatorów miłosnych” – mówi Mariusz Składanowski.

Ilu jest autorów Demotywatorów?

„Chociaż jednego demotywatora stworzyło ponad 300 tysięcy osób. Regularnie i dobre tworzy o wiele mniej…” – mówi Mariusz Składanowski. „Na stronie głównej serwisu pojawia się 20-50 demotywatorów dziennie”.

Czego dotyczą Demotywatory? Jakich dziedzin życia? Czego jest najwięcej?

„Wszystkiego” – odpowiada krótko twórca serwisu. „Szkoła, praca, politycy. Ale też marzenia i rozterki młodych ludzi, bo to oni w głównej mierze opanowali serwis”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Wywiad z Mariuszem Składanowskm, Facebook, 22 listopada 2011.
  • Hubert Tworkowski, Droga do miliona fanów i tysięcy lajków, prezentacja SmartNet Research & Solutions; dane z okresu od 1 stycznia 2011 do 22 listopada 2011, 22 listopada 2011 oraz rozmowa z Hubertem Tworkowskim na Facebooku 22 listopada 2011.
  • Nagranie wideo „Mariusz Składanowski o serwisie Demotywatory”, YouTube, 2 grudnia 2010.