2005-06-03: Dania: Zmiana nastrojów po referendach we Francji i Holandii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 3 czerwca 2005
Flag of Europe.svg

Dania: po ogłoszeniu wyników referendów w sprawie przyjęcia Konstytucji Unii Europejskiej przeprowadzonych we Francji i Holandii - społeczeństwa obu krajów wypowiedziały się przeciwko traktatowi - nastąpiła w Danii dramatyczna zmiana nastawienia do projektu konstytucji.

Szereg badań opinii publicznej wskazuje, że zdecydowane Tak Duńczyków (jeszcze niedawno 45% Za do 25% Przeciw) zamieniło się w postawę niechętną traktatowi. Obecnie aż 34% badanych jest zdecydowanych głosować za odrzuceniem konstytucji, 31% wciąż ją popiera, a 35% się waha.

To niezwykłe. Nie przypominam sobie, aby tak totalna zmiana nastrojów miała miejsce kiedykolwiek wcześniej. - twierdzi Hans Jørgen Nielsen, zatrudniony na kopenhaskim uniwersytecie badacz referendów. Podczas poprzednich referendów dominowała postawa »Skoro inni są za, to my też« - kontynuuje Nielsen. - Teraz jednak inni nie są za. Duńczycy nie muszą się obawiać wykluczenia. [...] Częściową winę za zmianę nastawienia ponoszą też politycy, którzy arogancko ignorowali dotychczas eurosceptyków.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Politiken, Danskerne siger nej (T. Parker Astrup, H. Fall Nielsen, P. Wivel)