Przejdź do zawartości

2023-02-04: Dżafar Panahi zwolniony z więzienia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 4 lutego 2023
Dżafar Panahi (2007)

4 lutego 2023 roku filmaster.com podał, że Dżafar Panahi został zwolniony z więzienia. Informacja została przekazana lokalnym mediom w Iranie przez Tahereh Saeidi, żonę reżysera, i wspierających małżeństwo prawników.

Reżyser został zatrzymany kilka miesięcy temu. Mimo że jego adwokat doprowadził do unieważnienia wyroku przez Sąd Najwyższy w Teheranie, Panahi wciąż przebywał w więzieniu. Kilka dni temu zdecydował się rozpocząć strajk głodowy.

Informacja o zwolnieniu Jafara Panahiego z więzienia spotkała się z radością społeczności filmowców, którzy od miesięcy prowadzili kampanię na rzecz jego uwolnienia.

W ubiegłym roku irański reżim doprowadził do aresztowania dwóch filmowców. Jafar Panahi wraz z prawnikami postanowił dowiedzieć się, jaki los spotkał Mohammada Rasoulofa i Mostafę Al-Ahmada. Zamiast tego sam został aresztowany i osadzony w cieszącym się wyjątkowo złą sławą więzieniu Evin.

Jak się okazało, zatrzymano go w związku z wyrokiem sprzed 12 lat. Po tym, jak poparł antyrządowe demonstracje w 2010 roku, został zatrzymany i skazany na sześć lat pozbawienia wolności oraz otrzymał 20-letni zakaz kręcenia filmów oraz opuszczania kraju. Panahi spędził w więzieniu dwa miesiące. Następnie został zwolniony i większość czasu spędzał w areszcie domowym. Pomimo zakazu kręcenia filmów wykorzystał każdą możliwą lukę w zasądzonym wyroku, by zrealizować kolejne dzieła, które były wywożone z kraju i wyświetlane na międzynarodowych festiwalach.


Źródła[edytuj | edytuj kod]