2012-08-08: Common Desktop Environment na wolnej licencji
|
Open Group, administrator Uniksowych standardów, uwolnił źródła środowiska graficznego CDE na licencji LGPLv2. Common Desktop Environment powstał w latach 90. ubiegłego wieku, we współpracy firm Sun, HP, IBM, DEC, SCO, Fujitsu i Hitachi. Rozwijali oni różne odmiany systemów Unix, poszukiwano jednego, spójnego środowiska graficznego do jego obsługi. Zostało ono oparte na narzędziu Motif, które zostało potem włączone w środowisko.
Pełną funkcjonalność środowisko osiągnęło w 1994 roku i były plany przeniesienia go do systemu Linux. Jednakże KDE i Gnome okazały się już wystarczająco dojrzałe i posiadały sporą liczbę użytkowników. Jedyną firmą, która przeniosła pulpit na Linuksy był Red Hat. W tym samym roku CDE otrzymało status standardu na systemach Unix, który trwał do 2000 roku, w którym to roku pierwszy raz uwolniono źródła Motifa na licencji revenue sharing, niezgodnej z open source. W 2001 roku Sun ogłosił wydanie Solaris 10 wraz z CDE i bazującym na Gnome Java Desktop System.
Aktualnie trwają intensywne prace nad przeniesieniem wszystkiego na systemy Linux i BSD. Na CDE w 1997 roku wzorowało się Xfce.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Common Desktop Environment na wolnej licencji”, którego autorem jest Michał Olber, opublikowanego w serwisie OSWorld (więcej informacji).