Przejdź do zawartości

2023-04-03: Chiny i Brazylia zaprzestaną używania dolara amerykańskiego we wzajemnych rozliczeniach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 3 kwietnia 2023

29 marca 2023 roku Chiny i Brazylia zgodziły się utworzyć izbę rozliczeniową, aby zakończyć używanie dolara amerykańskiego w handlu dwustronnym.

Zamiast tego renminbi i real brazylijski będą wymieniane bezpośrednio. 8 lutego Bank Centralny Chin poinformował o podpisaniu memorandum w sprawie rozwiązania współpracy z Bankiem Centralnym Brazylii. Zostało to również potwierdzone przez rząd Brazylii.

Tego rodzaju współpraca ma umożliwić obu krajom dokonywanie płatności szybciej, bezpieczniej i po niższych kosztach. Rozwiązanie to ma uniezależnić partnerów politycznych od Stanów Zjednoczonych.

Od 2009 roku Chiny są największym partnerem handlowym Brazylii. W 2022 roku wymiana handlowa między dwoma krajami sięgnie 150 miliardów dolarów. W 2022 roku Bank Centralny Brazylii znacznie zwiększył udział swoich rezerw deponowanych w juanach i obniżył udział w dolarach amerykańskich.

Chińskie spółdzielcze izby rozliczeniowe działają w 25 krajach. Organizacją pokieruje Industrial and Commercial Bank of China i Bank of Communications BBM.

Źródła[edytuj | edytuj kod]