Chicago: Polski anarchista aresztowany pod zarzutem planowania ataku z użyciem materiałów wybuchowych podczas szczytu NATO

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 21 maja 2012

Sebastian S., Polak mieszkający w Chicago, został zatrzymany pod zarzutem planowania ataku z użyciem materiałów wybuchowych podczas szczytu państw NATO, który rozpoczął się w niedzielę 20 maja.

Policja aresztowała Sebastiana S. w czwartek 17 maja w mieszkaniu które wynajmował w północno-zachodniej dzielnicy Chicago. W sobotę prokuratura oskarżyła go o spisek i planowanie budowy ładunku wybuchowego z zamiarem użycia w czasie trwania szczytu NATO w Chicago.

Podczas sobotniego przesłuchania prokurator za główny argument przeciwko oskarżonemu uznał fakt, że oskarżony jest anarchistą i należy do organizacji „Black Block”. Prokurator powoływał się na zeznania tajnego informatora, w których to Sebastian S. miał się przechwalać posiadaniem w domu materiałów wybuchowych, które miał rzekomo użyć podczas trwania szczytu. Podczas przeszukania mieszkania przez policję nie znaleziono żadnych śladów rzekomych materiałów wybuchowych, pomimo to Sebastian S. został zatrzymany w areszcie a sędzia wyznaczył kaucję 750 tys. dolarów.

Sprawą Sebastiana zajęli się adwokaci z National Lawyers Guild, którzy reprezentują zatrzymanych związanych z protestami przeciwko NATO w Chicago. Według Molly Armour - adwokatki reprezentującej oskarżonego, Sebastian S. został aresztowany i oskarżony z powodu poglądów politycznych. Zarzuty przeciwko niemu uznała za wyssane z palca i pozbawione podstaw, a ich dobór za próbę utożsamienia anarchistycznych poglądów Sebastiana S. z terroryzmem.

Źródła[edytuj | edytuj kod]