CERN wydał Open Hardware Licence 1.1

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 10 lipca 2011
Świat
World map blank with blue sea.svg

Inżynierowie CERN opublikowali kolejną wersję swojej licencji Open Hardware Licence 1.1. Jej autorem, a zarazem założycielem Open Hardware Repository, jest inżynier CERN - Javier Serrano. W marcu on i inny pracownicy założyli Open Hardware Repository dla projektantów elektroniki pracujących w fizyce doświadczalnej, aby zachęcać do wymiany wiedzy w społeczeństwie. Repozytorium używało nowo stworzonej licencji Open Hardware Licence (OHL), w celu umożliwienia dzielenia się dokumentację stworzonego sprzętu w repozytorium. Obejmowało to schematy, obwody i elektroniczne obwodów drukowane, szkice mechaniczne, diagramy i inne dokumenty.

Dzięki wsparciu ze strony społeczeństwa, wydano OHL 1.1, w celu łatwiejszego jej użycia poza podmiotami innymi, niż CERN. Jest ona zgodna z Open Source Hardware Definition. Jak twierdzi Europejska Fundacja Wolnego Oprogramowania, CERN tworzy ekosystem dla łatwiejszej wymiany informacji w cyfrowej przestrzeni.

Planowany jest również Open Hardware Workshop w Grenoble we Francji, 9 października tego roku.


Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu CERN wydaje Open Hardware Licence 1.1, którego autorem jest Michała Olbera i opublikowanego pierwotnie w serwisie OSWorld (więcej)