CERN wydał Open Hardware Licence 1.1

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Skocz do: nawigacja, szukaj
niedziela, 10 lipca 2011
Świat
World map blank with blue sea.svg

Inżynierowie CERN opublikowali kolejną wersję swojej licencji Open Hardware Licence 1.1. Jej autorem, a zarazem założycielem Open Hardware Repository, jest inżynier CERN - Javier Serrano. W marcu on i inny pracownicy założyli Open Hardware Repository dla projektantów elektroniki pracujących w fizyce doświadczalnej, aby zachęcać do wymiany wiedzy w społeczeństwie. Repozytorium używało nowo stworzonej licencji Open Hardware Licence (OHL), w celu umożliwienia dzielenia się dokumentację stworzonego sprzętu w repozytorium. Obejmowało to schematy, obwody i elektroniczne obwodów drukowane, szkice mechaniczne, diagramy i inne dokumenty.

Dzięki wsparciu ze strony społeczeństwa, wydano OHL 1.1, w celu łatwiejszego jej użycia poza podmiotami innymi, niż CERN. Jest ona zgodna z Open Source Hardware Definition. Jak twierdzi Europejska Fundacja Wolnego Oprogramowania, CERN tworzy ekosystem dla łatwiejszej wymiany informacji w cyfrowej przestrzeni.

Planowany jest również Open Hardware Workshop w Grenoble we Francji, 9 października tego roku.


Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu CERN wydaje Open Hardware Licence 1.1, którego autorem jest Michała Olbera i opublikowanego pierwotnie w serwisie OSWorld (więcej)