2010-12-24: Budżet Łodzi 2011 konsultowany społecznie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 24 grudnia 2010

Łódź po raz pierwszy zdecydowała skonsultować ze społeczeństwem plany budżetowe na przyszły rok. Niestety, nie obyło się bez nie do końca przemyślanych rozwiązań

Sztandar Łodzi

Łódzki samorząd postanowił skonsultować ze społeczeństwem budżet miasta na 2011 rok. Postanowiono skorzystać z takiego rozwiązania, między innymi na skutek wprowadzonego w tym roku nowego "regulaminu konsultacji społecznych". Dzięki temu rozwiązaniu, mieszkańcy mogą mieć większy wpływ na to co dzieje się w ich mieście.

Niestety, wielu urzędników nie zrozumiało idei konsultacji ze społeczeństwem i podeszła do sprawy jak do przykrego obowiązku, który trzeba wykonać. Wskutek tego łódzkie konsultacje trwały tylko jeden tydzień i to jeszcze przedświąteczny: 18-23 grudnia 2010 roku. Wprowadzono co prawda możliwość wysyłania uwag za pomocą poczty elektronicznej lub forum internetowego, ale nie przygotowano już żadnej legendy. Wiele terminów było enigmatycznych, a mechanizmy nie wytłumaczone i mało zrozumiałe dla przeciętnego obywatela.

Kiepski, bo przedświąteczny termin, a zarazem krótki okres na składanie uwag. Bardzo słaba reklama tej formy konsultowania i wpływania na przyszłość miasta sprawiły niską świadomość łodzian, że mogą wziąć udział w tych konsultacjach społecznych. Nieformalna koalicja organizacji pozarządowych w Łodzi i postanowiła coś z tym zrobić.

Kilku przedstawicieli Fundacji Normalne Miasto "Fenomen", Ruchu Społecznego "Szacunek dla Łodzi", Łódzkiej Inicjatywy na rzecz Przyjaznego Transportu, oraz inicjatywy "Łodzianie Decydują", przeanalizowało prawie czterystu-stronicowy dokument i zaproponowało wprowadzenie zmian do budżetu. Żeby zachęcić łodzian do wsparcia zmian do budżetu, została stworzona specjalna strona internetowa "Budżet dla Łodzi 2011", na której zamieszczone są wszystkie wypracowane uwagi. Wszystkie w gotowej do podpisania formie pism - wystarczyło ściągnąć dokument na swój komputer, podpisać i wysłać na wskazany przez magistrat adres e-mailowy.

Czy akcja pozarządówek się powiodła? Nie wiadomo, bo Urząd Miasta Łodzi nie opublikował jeszcze końcowych statystyk nadesłanych mail i uwag. Jedynie około godziny 14:15 23 grudnia, wydał lakoniczny komunikat prasowy, w którym chwali się (a jakże) własnym sukcesem: ”Konsultacje projektu budżetu okazały się sukcesem. Na e-mail skarbnika miasta wpłynęło blisko 600 maili, w których zawarto od kilku do kilkudziesięciu uwag i propozycji zmian budżetowych. Łącznie jest więc tych propozycji kilka tysięcy.”

Teraz prezentacja projektu budżetu Łodzi na 2011 rok, zostanie zaprezentowana radnym Rady Miejskiej już 29 grudnia. Uchwałą budżetową zajmują się już merytoryczne komisje radnych. Budżet ma być uchwalony na sesji 26 stycznia 2011 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości