Przejdź do zawartości

2012-06-22: Boni: jak uwolnić zbiórki internetowe?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 22 czerwca 2012

- Poproszę biuro legislacyjne Sejmu o wyjaśnienie, czy trzeba zmieniać ustawę o zbiórkach publicznych, żebym mógł zmienić rozporządzenie w tej sprawie z 2003 roku i wyłączyć z regulacji zbiórki prowadzone przez Internet. Jeśli sejmowi prawnicy uznają, że to nie jest konieczne, to będę zabiegał o wycofanie poprawki – powiedział w programie „Za, a nawet przeciw” w Trzecim Programie Polskiego Radia szef MAC Michał Boni.

Poprawka została zgłoszona w zeszłym tygodniu do komisji sejmowej pracującej nad nowelizacją ustawy, która ma przekazać zadania związane ze zbiórkami publicznymi z MSW do MAC. Za jej pośrednictwem można dokonać również zmian w ustawie o zbiórkach.

Minister zapowiedział, że gdy już kwestia zbiórek publicznych będzie w jego gestii, zmieni rozporządzenie, usuwając z paragrafu 1 sformułowanie o „dokonywaniu wpłat na konto”. – Do rozważenia jest też ustęp 4., czyli sprzedaż przedmiotów i usług drogą esemesową – dodał Boni.

Deklaracja szefa MAC jest odpowiedzią na głosy protestu, głównie ze strony organizacji pozarządowych, które podniosły się po opublikowaniu projektu poprawki MAC zmieniającej sformułowanie o formie wpłat tak, by objęły również transakcje bezgotówkowe, a nie tylko gotówkę. Protestujący obawiali się, że ta regulacja spowoduje, że na każdą zbiórkę w Internecie trzeba będzie mieć urzędowe zezwolenie, co zabije i działalność charytatywną, i coraz popularniejsze finansowanie społecznościowe projektów online.

Michał Boni tłumaczył, że poprawka do ustawy została zaproponowana po to, by „zakorzenić w niej możliwość legalnego wypowiedzenia się na temat transakcji bezgotówkowych”.

Na zarzut wypowiadających się w programie przedstawicieli organizacji pozarządowych, że poprawka została wprowadzona bez konsultacji społecznych, minister odpowiedział: – W wielu sprawach, które toczyły się od lutego, konsultacje były bardzo otwarte, może tutaj było jakieś zaniechanie, za co przepraszam.

Boni zapowiedział również, że chce zainicjować debatę na temat crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego, który nie jest klasyczną formą zbiórki publicznej i prawdopodobnie powinien podlegać odrębnym regulacjom: – Umówiłem się dzisiaj z szefostwem Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu na wtorek, jestem otwarty na dyskusję.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]