Przejdź do zawartości

2007-10-10: Birma: czy dojdzie do pojednania junty z opozycją?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 10 października 2007

Birmańska junta poinformowała, że ma nadzieję na "ustanowienie pomyślnych stosunków z panią Aung San Suu Kyi. Generałowie powołali specjalnego łącznika do kontaktów z liderką opozycji".

Ibrahim Gambami, specjalny wysłannik ONZ w Birmie wezwał do podjęcia kroków zmierzających do pojednania wojskowej junty z opozycją. "Na razie nie jest jasne, kiedy dojdzie do pierwszego spotkania między obiema stronami - podobne próby podejmowane w przeszłości kończyły się porażką" - podało TVN24.

Prorządowa prasa w Birmie dała do zrozumienia, że przebywająca od 12 lat w areszcie domowym pani Suu Kyi pozostanie tam tak długo, aż nie zostanie opracowana i uchwalona nowa konstytucja. Dyplomaci uważają, że może to zająć jeszcze kilka lat.

Jeśli miałoby dojść do spotkania Aung San Suu Kyi z przywódcą wojskowych władz generałem Than Shwe, to warunkiem koniecznym byłoby "zrezygnowanie przez opozycjonistkę z popierania międzynarodowych sankcji, nakładanych na Birmę i odejścia przez nią od konfrontacyjnej postawy wobec władz kraju".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]