Przejdź do zawartości

2022-07-23: Białoruś: zniszczono pomnik na zbiorowym grobie żołnierzy Armii Krajowej w Stryjówce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Patryk Duszkiewicz i inni, sobota, 23 lipca 2022
Wjazd do Stryjówki
Grafika: Vit Koz

Zniszczono pomnik na zbiorowym grobie żołnierzy Armii Krajowej w Stryjówce, wsi w obwodzie grodzieńskim na Białorusi – poinformował portal glosznadniemna.pl. Według portalu dewastacji upamiętnienia miały dokonać władze białoruskie.

Kamienny obelisk upamiętniał żołnierzy VII Uderzeniowego Batalionu Kadrowego Armii Krajowej. Jednostka ta 20 września 1943 roku stoczyła pod Stryjówką potyczkę z niemiecką żandarmierią, podczas której poległo 32 partyzantów. Pomnik postawiono w 1992 roku staraniami Światowego Związku Żołnierzy AK przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Fakt zbiorowego pochówku nie zatrzymał wandali w pagonach z grodzieńskiego KGB, którzy kazali Aleksandrowi Szyszko, przewodniczącemu kołchozu „Jeziory”, na którego terenie znajduje się zbiorowy grób żołnierski, zniszczyć upamiętnienie tak, żeby nie pozostało po nim śladu

—glosznadniemna.pl

O zamiarze zniszczenia pomnika już wczoraj informował redakcję portalu glosznadniemna.pl jeden z mieszkańców Jezior.

Jak zapewniało nasze źródło „z uwagi na to, że nikt z miejscowych nie odważy się na taki akt świętokradztwa, jak zakłócanie spokoju spoczywających pod pomnikiem żołnierzy, do zburzenia upamiętnienia zaangażowali prawdopodobnie robotników ze Szczuczyna”

—poinformował portal

Na miejscu zniszczonego upamiętnienia pojawił się Andrzej Raczkowski, konsul generalny RP w Grodnie.

Do zniszczenia pomnika oddniósł się premier Mateusz Morawiecki.

Kolejny akt barbarzyństwa na Białorusi, tym razem zniszczono pomnik żołnierzy Armii Krajowej w Stryjówce. Polska wykorzysta wszystkie możliwe narzędzia dyplomatyczne, by sprawców tej profanacji spotkała sprawiedliwość

—napisał na Facebooku

Źródła[edytuj | edytuj kod]