2008-04-25: Białoruś: opozycjonista skazany na 2,5 roku pobytu w kolonii karnej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 25 kwietnia 2008

Jeden z liderów białoruskiego Ruchu Indywidualnych Przedsiębiorców spędzi 2,5 roku w więzieniu. Siergiej Parsiukiewicz został skazany za rzekome pobicie milicjanta.

Parsiukiewicz był kilkakrotnie zatrzymywany przez milicję za udział w nielegalnych demonstracjach. W styczniu trafił na 15 dni do aresztu. Jak mówił, został pobity przez funkcjonariusza milicji. Tymczasem milicjant stwierdził, że Parsiukiewicz napadł na niego.

Sąd skazał opozycjonistę na 2,5 roku pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym reżimie. Siergiej Parsiukiewicz musi też wypłacić milicjantowi odszkodowanie w wysokości około 500 dolarów.

Lider indywidualnych przedsiębiorców w styczniu współorganizował demonstracje przeciwko dekretowi prezydenta o warunkach zatrudnienia w sektorze drobnej przedsiębiorczości. Białoruscy kupcy twierdzą, że dekret spowoduje upadek drobnego handlu. Od stycznia obowiązują przepisy pozwalające na zatrudnianie tylko członków własnej rodziny. Zatrudnianie obcych wiąże się z koniecznością płacenia dużo wyższych podatków.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]