Przejdź do zawartości

2005-02-22: Awaria serwerów Wikimedia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Awaria serwerów Wikimedia)
wtorek, 22 lutego 2005

Wczoraj, około godziny 23:30 czasu środkowoeuropejskiego miała miejsce awaria zasilania serwerów Fundacji Wikimedia – organizacji non-profit, która zajmuje się zarządzaniem Wikipedii oraz projektów siostrzanych (Wikiquote, Wikibooks, Wikimedia Commons, Wikinews, Wiktionary). Odtworzenie 170 GB danych z kopii bezpieczeństwa zajęło administratorom prawie 24 godziny.

Jak informują przedstawiciele fundacji, podwójne systemy zabezpieczeń dostaw energii elektrycznej do serwerów Wikimedia zostały uszkodzone. W wyniku tego nastąpiła nieoczekiwana przerwa w dostawie prądu. Spowodowało to późniejsze problemy z odczytaniem danych z dysków serwerów. Potrzebne było wykorzystanie danych z kopii bezpieczeństwa. Dane z głównego backupu zostały przywrócone dość wcześnie. Wikipedia i projekty siostrzane były już wtedy dostępne do przeglądania. Możliwość edycji została odblokowana po przywróceniu wszystkich danych z późniejszych kopii częściowych.

To wydarzenie świadczy o konieczności poczynienia przez fundację dalszych inwestycji sprzętowych. Niezależnie od tego, czy Wikimedia przeniesie się na serwery Google, czy nie, to dotacje dla fundacji są niezbędne.