Astronomowie odkryli promieniowanie gamma w pozostałości po supernowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 7 kwietnia 2021
Mgławica Kraba, pozostałość po supernowej SN 1054

Chińscy astronomowie odkryli znaczące źródło promieniowania gamma w pozostałości po supernowej używając danych z Fermi Gamma-ray Space Telescope (FGST). Odkrycie zostało opublikowane 29 marca 2021 roku w repozytorium arXiv.

Pozostałości po supernowych (supernova remnants, SNR) to rozrzedzone struktury powstałe wskutek wybuchów supernowych składające się z pozostałości po wybuchającej gwieździe i innych materiałów zassanych przez falę uderzeniową wybuchu. Pełnią ważną rolę w procesie ewolucji galaktyk i rozprzestrzenianiu się metali w przestrzeni międzygwiezdnej, a także prawdopodobnie odpowiadają za przyspieszanie promieniowania kosmicznego.

Astronomowie z chińskiego Yunnan University przeanalizowali dane dotyczące pozostałości po supernowej oznaczonych jako G272.2-3.2. Jest to pozostałość po supernowej typu Ia odkryta w 1994 roku przez satelitę ROSAT znajdująca się około 6500 lat świetlnych od Ziemi. Do tej pory nie odnaleziono źródeł promieniowania gamma w tamtym rejonie.

Na podstawie danych zebranych przez FGST w ciągu ostatnich 12 lat badacze stworzyli mapy statystyczne, na których zidentyfikowali źródło promieniowania. Źródło to emituje promieniowanie w zakresie widma od 0,2 do 500 gigaelektronowoltów. Astronomowie mają nadzieję, że to odkrycie pomoże w badaniu innych źródeł promieniowania kosmicznego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]