2005-03-10: Asłan Maschadow zabity

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Asłan Maschadow zabity)
czwartek, 10 marca 2005

Jest niemal pewne, że przywódca czeczeńskich separatystów, Asłan Maschadow, został zabity podczas operacji specjalnej wojsk rosyjskich w wiosce Tołstoj-jurt we wtorek, 8 marca.

Maschadow miał ukrywać się w bunkrze pod jednym z domów. Wicepremier lojalnych wobec Rosji władz czeczeńskich, Ramzan Kadyrow, twierdzi, że operacja miała na celu jedynie pojmanie przywódcy separatystów a zabił go prawdopodobnie ktoś z jego ochrony.

Pierwsze informacje o śmierci Maschadowa podał płk Ilja Szabałkin, rzecznik prasowy rosyjskich sił federalnych na Północnym Kaukazie. Zwłoki Maschadowa pokazała rosyjska telewizja NTV. Ciało zidentyfikowała jego rodzina. W rozmowie z AFP przedstawiciel separatystów, Ahmed Zakajew, przyznał, że Maschadow nie żyje. Rosjanie podali też, że schwytano trzech bojowników, w tym bliskiego współpracownika zabitego, Wahita Murdaszewa, który może być w posiadaniu istotnych informacji.

Radykalny czeczeński komendant polowy, Szamil Basajew, ogłosił, że następcą Maschadowa będzie Abdul Chalim, przewodniczący Najwyższego Sądu Szariackiego Czeczenii. Nie wiadomo, czy decyzja ta została zaakceptowana przez innych przywódców powstańców. Czeczeńscy separatyści deklarują kontynuację walk.

Rodzina zabitego chce wydania jego ciała – Rosjanie odmawiają, uzasadniając to prawem, według którego zwłoki terrorystów mają być grzebane anonimowo. Krewni w liście otwartym poprosili o pomoc społeczność międzynarodową.

Rosyjski prezydent, Wladimir Putin, oświadczył, że trzeba podwoić wysiłki w walce z czeczeńskimi bandytami. Wielu rosyjskich polityków cieszy się z zabicia Maschadowa wierząc, że osłabi to chęć separatystów do walki i w ciągu dwóch lat konflikt się skończy.

Polski minister spraw zagranicznych, Adam Rotfeld, nazwał zabicie Maschadowa nie tylko zbrodnią, lecz błędem politycznym. Według niego usunięcie najbardziej ugodowego i cieszącego się największym poważaniem spośród przywódców jest na rękę zwolennikom wojny wśród rosyjskich polityków i wojskowych.

Rosyjskie MSW przyjęło z niedowierzaniem tę wypowiedź, przypominając, że na rękach Maschadowa znajduje się krew tysięcy rosyjskich obywateli, w tym dzieci.

W Turcji odbyły się manifestacje poparcia dla czeczeńskich dążeń do niepodległości, ludzie z portretami Maschadowa wznosili krytykujące Rosję hasła.

Maschadow walczył w I wojnie czeczeńskiej, został wybrany prezydentem Czeczenii po podpisaniu pokoju z Rosją. Po ponownym ataku Rosji na Czeczenię stanął na czele grup powstańców i był uznawany za ich głównego przywódcę. Opowiadał się za rozmowami pokojowymi z Rosją, ostatnio ogłosił miesięczne zawieszenie walk.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródło[edytuj | edytuj kod]