2005-04-11: Arszenik i talidomid lekami przeciwnowotworowymi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 11 kwietnia 2005
Wzór chemiczny talidomidu

Podczas międzynarodowego zlotu lekarzy Myeloma w Sydney w Australii dowiedzieliśmy się, że arszenik i talidomid mogą być wykorzystywane w walce z rakiem, jako leki wspomagające.

Arszenik może być stosowany do zmuszania komórek do „popełnienia samobójstwa”, powiedział profesor Miles Prince z Centrum Leczenia Raka im. Petera MacCalluma. Co roku ponad 1000 Australijczyków zapada na nowotwór kości, jednego z najgorszych jego rodzajów, z najmniejszą szansą na przeżycie u chorego.

Naprawdę podwójnie przedłużyliśmy długość życia u tych pacjentów i z pewnością wśród niektórych pacjentów znajdą się tacy, którzy żyją dłużej niż dziesięć lat. Ich poziom życia także zdecydowanie się poprawił, powiedział profesor Prince.

Badanie z udziałem 200 pacjentów z wykrytym nowotworem wykazało, że talidomid wytworzył 90% więcej limfocytów T, odpowiedzialnych za zwalczanie komórek myeloma, rzadkiego rodzaju komórek powodujących nowotwór kości.

Kontrowersyjnym działaniem talidomidu jest jego toksyczność – w latach 60 odkryto, że lek ten jest mutagenny. Frances Oldham Kelsey, pracowniczka amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, zbadała działanie tego leku i dowiodła, że kobiety ciężarne biorące leki oparte na mutagenie rodzą dzieci z bardzo rzadko spotykanymi deformacjami ciała. Wcześniej wspomnianym 200 pacjentów zalecono dawkowanie talidomidu zgodnie z indywidualnymi zaleceniami, aby nie wystąpiły skutki uboczne.

Źródła[edytuj | edytuj kod]