Przejdź do zawartości

2019-09-26: Antoni Szram, łódzki działacz kultury nie żyje

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 września 2019

Zmarł Antoni Szram, konserwator zabytków, historyk sztuki, twórca i dyrektor Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi, całe życie zawodowe związany z kulturą Łodzi. Ogłaszając w 1971 r. jako miejski konserwator zabytków pierwszy urzędowy spis zabytków Łodzi, a następnie organizując w listopadzie 1971 sesję Stowarzyszenia Historyków Sztuki, doprowadził do powstania świadomości, że w Łodzi istnieją znaczące zabytki sztuki. Miał 78 lat.

Jego ogromnym osiągnięciem było wprowadzenie Łodzi do grona miast zabytkowych, doprowadzenie do uznania architektury fabrycznej, przemysłowej Łodzi za zabytkową o dużych walorach artystycznych i architektonicznych. „Gdyby nie Szram, nie byłoby Łodzi historycznej” twierdzi prof. dr hab. Jerzy Derkowski. A Iwanka Petrowa Andersen: „Mówi się o nim, że jest legendą Łodzi…”.

Przed kilkoma laty przez grono miłośników Łodzi, przyjaciół z Fundacji Ulicy Piotrkowskiej doceniających co zrobił dla tego miasta został nazwany Pierwszym Aniołem Łodzi.

Jego wieloletnie osiągnięcia zawodowe zostały opisane w 388-stronicowej książce „Antoni Szram. Wizje i konkrety. Szkic do portretu na tle historycznym” autorstwa Mieczysława Kuźmickiego i Małgorzaty Laurentowicz-Granas, wydanej pod koniec 2018 r. przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Promocja tej książki z jego udziałem odbyła się w grudniu 2018 r.

Jacek Grudzień napisał: „Antoni Szram to postać, której w Łodzi należą się pomniki. To człowiek, który odkrył i popularyzował piękną pofabrykancką Łódź w czasach, w których dzieci w szkołach uczyły się piosenki o szarej Łodzi”.

Nie zabiegał o honory i popularność, ale był popularny. Być może powinien w zasługach dla Łodzi stanąć obok Rajmunda Rembielińskiego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Jacek Grudzień – Smutny wrzesień – „Kocham Łódź” Tygodnik – dodatek do gazety codziennej „Dziennik Łódzki” nr 560 s. 2, 20 września 2019
  • Dariusz Pawłowski – Odchodzą niezastąpieni – „Kocham Łódź” Tygodnik – dodatek do gazety codziennej „Dziennik Łódzki” nr 557 s. 2

.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości