Alexander Stubb zwyciężył w wyborach prezydenckich w Finlandii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 11 lutego 2024
Alexander Stubb

Alexander Stubb został zwycięzcą prezydenckich wyborów w Finlandii. Stubb zwyciężył w II turze z Pekką Haavisto – kandydatem Ligi Zielonych. Stubb wygrał wybory, zdobywając 51,6% (1 575 211 głosów). Frekwencja wyborcza wyniosła 70,7%. Po ogłoszeniu wyników, Stubb skomentował: „Nowa epoka się zaczyna”.

W trakcie kampanii prezydenckiej kandydat chadeckiej Partii Koalicji Narodowej oraz były premier Finlandii w latach 2014–2015 – Alexander Stubb – zapowiadał możliwie jak największe popieranie Ukrainy w kontekście rosyjskiej inwazji. Stubb był również jednym z niewielu fińskich polityków, który popierał wstąpienie kraju do NATO jeszcze przed atakiem Rosji na Ukrainę. W trakcie kampanii wyjaśnił, że gdyby nie wybuchła wojna nie zdecydowałby się kandydować w wyborach. Publicznie zamiar kandydowania ogłosił w sierpniu 2023. Jednym z jego celów jest rozmieszczenie struktur Sojuszu na terenie Finlandii, a także sprowadzenia broni jądrowej w celu „odstraszeniu” Władimira Putina.

W I turze, przeprowadzonej 28 stycznia 2024, Stubb zdobył 27,2% (880 tys. głosów) i wszedł do II tury ze zdobywcą 25,8% głosów, Pekką Haavisto. Frekwencja wyborów wyniosła 75%.

Poprzednim prezydentem Finlandii przez 12 lat był Sauli Niinistö, który nazywany był „zaklinaczem Putina” z powodu jego bliskich związków z rosyjskim prezydentem. Stubb zostanie zaprzysiężony 1 marca 2024.

Źródła[edytuj | edytuj kod]