2009-03-02: Afryka: zamach stanu w Gwinei Bissau

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Afryka
Zamordowany 2 marca 2009 prezydent Gwinei Bissau João Bernardo Vieira
poniedziałek, 2 marca 2009
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Zamachy w Gwinei Bissau w 2009

W wyniku zamachu stanu w Gwinei Bissau 2 marca 2009 zmarł prezydent tego kraju João Bernardo Vieira. Dziś rano został zaatakowany pałac prezydencki przez żołnierzy związanych z generałem Tagme Na Waie. Zamach został przeprowadzony w odwecie za śmierć generała, który zginął wczoraj (1 III) na skutek ran odniesionych w wyniku zamachu bombowego w Bissau. Kilka godzin później związani z generałem żołnierze przeprowadzili zamach odwetowy na pałac prezydencki.

Atak został przeprowadzony, ponieważ zabity prezydent został obarczony odpowiedzialnością za śmierć generała.

Poinformował rzecznik gwinejskiej armii. Prezydent Vieira zginął z rąk wojska, gdy uciekał z pałacu prezydenckiego zaatakowanego przez żołnierzy zbliżonych do szefa sztabu armii, Tagme Na Waie Poinformował rzecznik gwinejskiej armii.

W wczorajszym zamachu, w którym zginął generał Tagme Na Waie, rannych zostało też pięciu innych ludzi. W Bissau obecnie trwają walki i niepokoje.

Tymczasowym następca Vieiry został pełniący obowiązki prezydenta Raimundo Pereira.

Vieira był prezydentem od 1 października 2005. 23 listopada 2008 Vieira przeżył nocny atak zamachowców na swój dom. Zamachowcy po trzygodzinnej walce ze strażą prezydencką, w której zginął jeden żołnierz, zdołali wtargnąć do posiadłości prezydenta. Vieira zdołał jednak opuścić dom, a zamachowcy zostali ostatecznie schwytani. W swoim przemówieniu telewizyjnym Vieira stwierdził, że celem zamachowców była fizyczna eliminacja jego osoby. Zapewnił jednak o przejęciu kontroli nad sytuacją.

Ostatni zamach stanu w Afryce miał miejsce 23 grudnia w Gwinei. 6 sierpnia nastąpił pucz w Mauretanii, gdzie władze do dziś trzyma junta wojskowa

Źródła[edytuj | edytuj kod]