Afganistan: otwarto wszystkie uniwersytety

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 26 lutego 2022
Logo Wydziału Inżynierskiego Uniwersytetu Kabulskiego

26 lutego 2022 roku wznowiły działalność wszystkie uniwersytety na terenie Islamskiego Emiratu Afgańskiego. Obowiązuje edukacja zróżnicowana i program nauczania oparty na naukach islamskich.

Część uczelni wyższych znajdujących się w prowincjach tropikalnych została otwarta dwa tygodnie wcześniej – 9 lutego br. 26 lutego otwarto pozostałe. Szkoły średnie dla kobiet mają zostać otwarte pod koniec marca. Data rozpoczęcia roku szkolnego w poszczególnych prowincjach różni się ze względu na ich podział jako tropikalnie i nietropikalne.

W prowincji Khost obywatele Afganistanu wraz z przedstawicielami talibów zorganizowali spotkanie powitalne przy wejściu na prowincjonalny Uniwersytet Shiekh Zayed i złożyli wieńce studentom.

Edukacja jest oficjalnie dostępna dla wszystkich niezależnie od płci. Mężczyźni i kobiety uczą się w innych godzinach. Jednak reporterzy AFP podają, że zmalała liczba studentek oraz wykładowców w uczelni Kabulskiej względem okresu, gdy Talibowie nie sprawowali władzy. Strażnicy fundamentalistów religijnych nie wpuszczali dziennikarzy do środka Uniwerstetu Kabulskiego. Studentki twierdziły, że m.in. w trakcie zajęć nie mogą wychodzić z klas.

Uczelnie w Afganistanie były zamknięte od zdobycia Kabulu przez Talibów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]