2005-07-17: Afera FOZZ: Zarzut niegospodarności przedawniony
Zarzut niegospodarności stawiany Janinie Chim przez sąd w sprawie afery w Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego uległ przedawnieniu. Minęło bowiem 15 lat od zakończenia sprawowania funkcji wicedyrektora FOZZ przez Chim. Oznacza to, że nieprawomocny jest wyrok sądu skazujący ją na 6 lat więzienia za działanie na szkodę FOZZ i defraudację milionów złotych.
Sprawa FOZZ toczy się w sądzie ponad 14 lat. Wobec groźby jej przedawnienia, dopiero w ostatnim roku przybrała przyspieszenia. Sześciu oskarżonych zostało skazanych na kary od 3 do 9 lat pozbawienia wolności. Przedawnienie jednego z zarzutów sprawi prawdopodobnie, że Sąd Apelacyjny, który rozpatruje w tej chwili sprawę FOZZ obniży te kary.
Wśród skazanych są także m.in. były dyrektor generalny FOZZ, Grzegorz Żemek, były szef Universalu, Dariusz Przywieczerski (obecnie ukrywa się przed policją), Krzysztof Komornicki i Irene Ebbinghaus.
Nieprawidłowości w Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego na początku lat 90. wykryła Najwyższa Izba Kontroli. Przez FOZZ wypływały z kraju miliony złotych przeznaczone oficjalnie na zmniejszenie długu zagranicznego. Nieoficjalnie pieniądze trafiały do licznych firm zagranicą, szczególnie w tzw. rajach podatkowych. Pieniądze wracały potem do Polski i stanowiły zastrzyk finansowy dla wielu mnożących się na początku lat 90. firm. Sąd szacuje straty Skarbu Państwa w wyniku afery FOZZ na 134 miliony złotych.
Czytaj także w Wikinews
[edytuj | edytuj kod]Źródło
[edytuj | edytuj kod]- Przedawniona niegospodarność, Interia.pl na podatawie PAP
- Sprawa FOZZ - zarzut wobec Chim przedawniony, Wirtualna Polska na podstawie PAP
- FOZZ: niegospodarność Chim przedawniona, Telewizja Polska na podstawie PAP