970 tysięcy uchodźców z Ukrainy otrzymało już numer PESEL

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 21 kwietnia 2022
Informacja na drzwiach do jednego z urzędów Poczty Polskiej w Tomaszowie Mazowieckim o możliwości obsługi przy użyciu aplikacji mObywatel

W czwartek, 21 kwietnia 2022 roku pełnomocnik Rządu RP ds. uchodźców wojennych Paweł Szefernaker poinformował, że 970 tysięcy uchodźców z Ukrainy otrzymało już numer PESEL. 95% z nich to kobiety i dzieci.

Spośród nich, 185 tysięcy dzieci ukraińskich uczy się już w polskich szkołach, głównie w podstawowych. Podczas czwartkowej konferencji prasowej Paweł Szefernaker poinformował również, że rząd przedstawi propozycję przedłużenia o 60 dni okresu, za który polskie rodziny otrzymają zwrot środków za opiekę nad ukraińskimi uchodźcami. Z rządowych danych wynika, że z pomocy zakwaterowania w polskich domach korzysta około 600 tysięcy uchodźców wojennych.

We wniosku o numer PESEL uchodźcy muszą oświadczyć, kiedy przybyli do Polski, dołączają do niego swoje zdjęcie oraz pobierane są od nich odciski palców. Nadanie numeru PESEL umożliwia utworzenie profilu zaufanego oraz korzystanie z aplikacji mObywatel, co daje dostęp do niektórych usług publicznych, a dla administracji państwa polskiego jest wiarygodną informacją statystyczną potrzebną do planowania działań pomocowych w poszczególnych regionach kraju, jest też silnym argumentem podczas obrad Parlamentu Europejskiego w sprawie unijnego wsparcia finansowego. Otrzymanie numeru PESEL nie oznacza uzyskania obywatelstwa polskiego, którego przyznanie warunkują najczęściej wieloletnie procedury. Przed eskalacją rosyjskiej agresji w Ukrainie numer PESEL otrzymywał każdy obcokrajowiec, który złożył wniosek w urzędzie gminy deklarując pobyt w Polsce dłuższy niż 30 dni.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]