2009-05-28: 700 tys. żołnierzy Korei Południowej i USA postawione w stan najwyższej gotowości

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 28 maja 2009

Po groźbach ze strony Pjongjangu, wszystkie wojska Korei Południowej oraz USA zostały postawione w stan najwyższej gotowości.

Sytuacja zaostrza się od czterech dni, kiedy to w poniedziałek Korea Północna przeprowadziła podziemny test jądrowy. Mimo ostrzeżeń ze strony ONZ, Pjongjang szykuje kolejne prowokacje.

Dowództwo połączonych sił amerykańskich i południowokoreańskich zarządziło drugi stopień pogotowia. Wszystkie działania wojska skupiają się na obserwacji oraz prowadzeniu zakrojonych na szerszą skale działań wywiadowczych wobec Korei Północnej. Niespełna 700 tys. żołnierzy połączonych sił postawiono w najwyższy stan gotowości z czego 28 tysięcy to żołnierze amerykańscy.

Groźby Północy mają związek z przystąpieniem Południa do inicjatywy PSI (Inicjatywa przeciwko Proliferacji Broni Masowego Rażenia). Celem inicjatywy jest zapobieganie oraz przechwytywanie transportu broni masowego rażenia oraz środków służących do jej produkcji i przenoszenia.

Do inicjatywy należy 100 państw, w tym Polska. Uczestnictwo jest dobrowolne. Korea Południowa przystąpiła do programu w poniedziałek po próbach nuklearnych Północy.

Korea Północna od dawna straszyła wojną w przypadku przystąpienia Południa do inicjatywy PSI.

Źródła[edytuj]