2009-09-01: 70. rocznica ataku hitlerowskich Niemiec

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Schleswig-Holstein we wrześniu 1939
wtorek, 1 września 2009
Wikinews
Wikinews
Dowiedz się więcej

Równo 70 lat temu punktualnie o 4:45 nastąpił atak pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte. Tak samo dzisiaj ku pamięci tego wydarzenia zaczęły się obchody rozpoczęcia II wojny światowej.

Na porannej części obchodów 70. rocznicy udział w uroczystościach wziął prezydent Lech Kaczyński, który przypominając słowa ówczesnego ministra spraw zagranicznych mówił: "Dlaczego bronili Westerplatte, dlaczego nie poszli na ustępstwa? W Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. I taka była postawa naszego państwa. To nie Polska powinna odrabiać lekcję pokory. Powód mają inni, nie my. Ci, którzy do tej wojny doprowadzili, którzy ją ułatwili" . Wypowiedziane słowa nie służą tylko przypomnieniu tego co się stało 70 lat temu. Odnoszą się również do ostatnich wydarzeń według których Rosja uznała Józefa Becka za agenta niemieckiego wywiadu.

Na uroczystościach nie zabrakło również premiera Donalda Tuska. "Spotykamy się tu, żeby pamiętać, kto tę wojnę wywołał, kto był w tej wojnie sprawcą, kto był w tej wojnie katem, a kto był tej wojny i tej agresji ofiarą. Pragniemy, aby tu i teraz, właśnie dziś, padły słowa o odpowiedzialności, o prawdzie, po to, aby to dzisiejsze spotkanie stało się znakiem nadziei na dobrą zmianę dla tej części świata - komentuje Tusk w dzisiejszym dniu.

Udział w uroczystościach zapowiedzieli również szefowie rządów 20 państw, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Rosji Władimir Putin. Zjawi się szef brytyjskiego MSZ David Miliband oraz delegacja USA na czele z szefem Rady Bezpieczeństwa Białego Domu generałem Jamesem Jonesem.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Pomorskie
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowości