2011-04-11: 50. rocznica lotu człowieka w kosmos

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 kwietnia 2011

12 kwietnia mija 50. rocznica lotu pierwszego człowieka w kosmos.

50 lat temu 12 kwietnia 1961 roku Jurij Gagarin odbył w statku kosmicznym Wostok 1 lot po orbicie satelitarnej Ziemi. Statek kosmiczny Wostok 1 z Jurijem Gagarinem na pokładzie wzbił się w przestrzeń kosmiczną dokładnie 12 kwietnia 1961 o godz. 9.07 czasu moskiewskiego. Radziecki kosmonauta spędził w kosmosie godzinę i 48 minut.

Był to pierwszy w dziejach ludzkości lot człowieka w kosmos. Stało się to ogromnym sukcesem ZSRR na arenie międzynarodowej i zaczątkiem wyścigu kosmicznego. Dziś nie ma już takiego wyścigu kosmicznego, jak w czasach zimnej wojny. Jednak rywalizacja między potęgami kosmicznymi wciąż trwa, zaś coraz bardziej aktywni w kosmosie są Chińczycy. Wracając jednak do Gagarina zyskał on sławę, otrzymał tytuł Bohatera Związku Radzieckiego, odbył wiele podróży po świecie (m.in był w Polsce), zginął siedem lat później 27 marca 1968 r. w katastrofie pilotowanego przez siebie samolotu myśliwskiego MiG-15 podczas lotu treningowego (miał wówczas 34 lata).

Obecnie rocznica pierwszego załogowego lotu w kosmos jest obchodzona jako Dzień Kosmonautyki, a także Noc Jurija. Dwadzieścia lat później wystartował po raz pierwszy prom kosmiczny Columbia do misji STS-1. Z tej okazji obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. ONZ ogłosiło 12 kwietnia światowym dniem załogowych lotów kosmicznych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]