Przejdź do zawartości

2006-04-28: Nadal nie ma większościowej koalicji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 28 kwietnia 2006

Podpisana w czwartek, przez PiS, Samoobronę i część LPR-owców, koalicja nie daje rządzącym większości w sejmie. Dysponują zaledwie 218 głosami.

Według wiceszefa klubu parlamentarnego PiS Marka Kuchcińskiego, do większości parlamentarnej brakuje nowej koalicji tylko ośmiu głosów. Poseł Przemysław Gosiewski TVN-owi mówił o 6-7 osobach. Wcześniej z sejmowej arytmetyki wynikało, że sojuszowi trzech ugrupowań brakuje 13 posłów do większości w Sejmie.

W programie "Prosto w oczy" w TVP1 Marek Kuchciński powiedział, że według niego większość sejmowa nie jest niezbędna do dobrego rządzenia. Dodał, że z doświadczenia ostatnich lat wynika, iż liczba posłów poniżej arytmetycznej większości może wystarczyć do przegłosowywania rządowych ustaw.

Polityk PiS zaznaczył, że jego ugrupowanie otwarte jest na kluby oraz poszczególnych posłów, którzy będą chcieli popierać rząd. Dodał, że możliwe jest, że cała Liga Polskich Rodzin wejdzie do koalicji. Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że rozmowy związane z tworzeniem większościowej koalicji rządowej zostaną wznowione 4 maja.

Jedną z pierwszych "ofiar" umowy koalicyjne został Minister spraw zagranicznych - Stefan Meller. Podał się do dymisji, bo jak twierdzi: Nie chce być ministrem "na dworze księcia Andrzeja".

Źródła[edytuj | edytuj kod]