Przejdź do zawartości

2007-08-21: Kwaśniewski walczy z PO i PiS-em

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 21 sierpnia 2007
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski, kierując komitetem wyborczym Lewicy i Demokratów, będzie w czasie kampanii wyborczej atakował zarówno rządzących PiS, jak i PO - informuje "Dziennik". Były prezydent, wbrew deklaracją członków LiD o nieatakowaniu konkurencyjnych polityków, rozpoczął szefowanie komitetowi od ataku na lidera PO Donalda Tuska.

Kwaśniewski ogłosił, że "rada programowa LiD przekształca się w komitet wyborczy" z nim na czele. Sam Kwaśniewski ma być głównym motorem kampanii centrolewicy. Natomiast kierowanie sztabem wyborczym koalicji ma przypaść liderowi SLD Wojciechowi Olejniczakowi. Kampania centrolewicy ma wyraźnie oprzeć się na wizerunku Kwaśniewskiego, który już teraz najwięcej z liderów LiD-u wypowiada się i on jest głównym aktorem konferencji koalicji.

Kwaśniewski w swych opiniach zrównuje PO do PiS-u mówiąc, że "bylibyśmy krajem dziwnym, gdyby wybór został sprowadzony do wyboru między jedną partią prawicową a drugą partia prawicową. Niezależnie od tego, że jedna partia jest lepiej upudrowania, inna jest bardziej przaśna, to mamy do czynienia z dwoma prawicowymi programami". Kwaśniewski zmienia strategie wobec PO i jej lidera Tuska. W czerwcu tego roku mówił jeszcze o Tusku jako "strategicznym sojuszniku" lewicy. Obecnie mocnym tonem wzywa lidera PO do ujawnienia ustaleń spotkania z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Jednocześnie SLD powtarza, że poparcie wniosku PO o samorozwiązanie Sejmu zależy od ujawnienia ustaleń spotkania Kaczyński - Tusk oraz głosowania PO w sprawie komisji śledczych. Sam Kwaśniewski nie potwierdza informacji o jego starcie w wyborach parlamentarnych i przyznaje, że głównym celem jest pomoc w osiągnięciu dobrego rezultatu przez LiD. Żałuje także, że w naszym kraju "nie ma tradycji wykorzystywania byłych prezydentów".

Źródła[edytuj | edytuj kod]