2006-03-02: Anglojęzyczna Wikipedia osiągnęła pułap miliona artykułów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 2 marca 2006

W nocy z środy na czwartek w angielskiej wersji językowej Wikipedii - internetowej encyklopedii tworzonej przez internautów - utworzono milionowy artykuł. Dla porównania, angielskie wydanie Encyklopedii Britannica ma 120,000 haseł.

Milionowym hasłem został artykuł o szkockim dworcu kolejowym Jordanhill. Do Wikipedii wprowadził go Ewan MacDonald o godzinie 23:09 UTC. W polskim wydaniu artykuł o stacji Jordanhill pojawił się rano 4 marca.

O Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia powstała 15 stycznia 2001. Jej założycielami są Jimbo Wales i Larry Sanger. J. Wales w ostatnim wywiadzie zwrócił uwagę, że "Celem Wikipedii jest stworzenie i dystrybucja wysokiej jakości encyklopedii na wolnej licencji."

Według reguł Wikipedii, artykułem jest strona, która zawiera treści encyklopedyczne lub almanachowe. Ponadto, musi się znajdować w odpowiedniej przestrzeni nazw i zawierać przynajmniej jedno odwołanie do innego hasła.

W Wikipedii nie ma ściśle określonych wymogów dotyczących długości artykułu. Można w niej znaleźć strony zawierające kilkanaście tysięcy znaków lub hasła, które składają się jednego lub dwóch zdań - tzw. stuby (zalążki haseł).

Zawartość Wikipedii jest udostępniana na licencji GFDL, gwarantującej każdemu możliwość kopiowania i zmieniania zamieszczanych tam informacji.

Dzięki temu, że każdy może swobodnie edytować treść Wikipedii, jest ona narażona na akty wandalizmu lub możliwość wprowadzania nieprawdziwych danych. W angielskiej edycji najgłośniejszym przypadkiem była edycja biografii amerykańskiego dziennikarza Johna Seigenthalera, a w polskiej stworzenie artykułu o fikcyjnym patronie ulicy - Henryku Batucie.

W grudniu 2005, amerykański miesięcznik Nature, porównał Wikipedię i Encyklopedię Britannica. Wyniki badań wybranych artykułów wskazywały na to, że jakość obydwu encyklopedii jest podobna.

Spośród miliona artykułów, 905 z nich (w przybliżeniu 1 na 1100) zostało uznanych przez społeczność Wikipedii jako "najlepsze" (Featured article). Codziennie na stronie głównej angielskiej Wikipedii prezentowany jest jeden z nich.

Liczba artykułów[edytuj | edytuj kod]

Po wersji angielskiej, następną największą edycją Wikipedii jest niemiecka, która zawiera ponad 350.000 artykułów. Polska edycja niedawno świętowała napisanie 200.000. artykułu.

Na angielskiej Wikipedii przeprowadzono zabawę. Do 17 marca ubiegłego roku Wikipedyści mogli wytypować dokładny dzień, w którym zostanie napisany milionowy artykuł. Zwycięzcą został Węgier András Mészáros - precyzyjnie wyznaczył dzisiejszy dzień jeszcze w 2004 roku.

Na kanale #wikipedia-countdown w sieci FreeNode kilkadziesiąt osób oczekiwało na pojawienie się milionowego hasła. Co trzydzieści sekund specjalny bot pobierał dane z serwerów Wikimedia i prezentował je na kanale.

Źródła[edytuj | edytuj kod]