Przejdź do zawartości

2009-11-09: 20. rocznica upadku muru berlińskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Niemcy
poniedziałek, 9 listopada 2009

Stolica Niemiec stała się na jeden dzień centrum zjednoczonej Europy. W 20. obchodach upadku muru berlińskiego uczestniczyć będą delegacje ze wszystkich państw UE.

Nasz kraj reprezentuje premier Donald Tusk oraz Lech Wałęsa (przebywający w Berlinie od niedzieli). Obecni również będą szef Komisji Europejskiej Jose Barrosso oraz szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. W uroczystościach weźmie również udział sekretarz stanu USA Hillary Clinton, która będzie zastępowała Baracka Obamę. Nie zabraknie prezydenta Dimitrija Miedwiediewa, Michaiła Gorbaczowa oraz innych wysokich przedstawicieli z całego świata. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski już wczoraj w towarzystwie kanclerz Angeli Merkel brał udział w otwarciu Muzeum Historycznego przy Glienicker Brucke.

Angela Merkel zaznaczyła, że Niemcy po raz pierwszy świętują z taką pompą rocznicę upadku muru. Podkreśliła, że w ramach obchodów nie przewiduje się rozmów politycznych. W niedzielę kanclerz Niemiec spotkała się z Gorbaczowem, który ceniony jest w Niemczech za to, że Armia Radziecka pozostała w koszarach, gdy upadał mur. Przywódca „Solidarności” Lech Wałęsa jest zdania, że Gorbaczow, George Bush senior oraz były kanclerz Helmut Kohl odegrali w wydarzeniach z 1989 roku rolę w znacznym stopniu przypadkową. Były prezydent twierdzi, że zrobili jedynie to, czego domagały się narody.

Kulminacją niemieckich uroczystości będzie upadek kostek domina ustawionych na linii dawnego muru między Reichstagiem i placem Poczdamskim. Pierwsza kostka upamiętnia Jana Pawła II, Okrągły Stół oraz pomnik Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Pierwszą kostkę przewróci Lech Wałęsa.

Źródła[edytuj | edytuj kod]