2007-05-15: Dzień Polskiej Niezapominajki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 15 maja 2007

Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest od 2002 roku. Powstało dzięki inicjatywie Andrzeja Zalewskiego z Ekoradia. "Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych - serdecznych Polaków" - powiedział w 2006 roku Zalewski.

Coraz bardziej popularne wśród internautów staje się wysyłanie bliskim kartek z niezapominajkami. W szkołach i przedszkolach organizowane są tego dnia wycieczki do lasu czy na łąkę.

Andrzej Zalewski zapytany o to jak zrodził się pomysł na święto, odpowiedział, że: "zainspirowała mnie tradycja znana w wielu krajach Europy Zachodniej i krajach Unii, gdzie poszczególne miasta, miasteczka, regiony, hrabstwa, a nawet landy niemieckie mają swoje ulubione wybrane kwiatki. I określonego dnia kwiatki te wystawiane są w sklepach, na stacjach benzynowych, w restauracjach, w barach z odpowiednim napisem "Nasz Tulipan". Ta tradycja zachodnich krajów podpowiedziała mi pomysł dla Polski. Nie chodzi o konkurencję dla Walentynki, bo Walentynka jest i w Ameryce, i w Europie, a ostatnio również i w Polsce, natomiast nasza niezapominajka jest uzupełnieniem dla Walentynki. Stąd też przyszedł mi pomysł wybrania kwiatka dla mnie szczególnego. Mianowicie jest to roślina coraz rzadziej spotykana w Europie Zachodniej z uwagi na zniszczenie chemiczne środowiska. Natomiast polska bioróżnorodność jest jeszcze na tyle bogata, że pozwala żyć niezapominajce w lasach, na bagnach, moczarach, przy stawach i rzekach, a także na polach, bo mamy odmianę polnej niezapominajki oraz w zacienionych częściach starych parków".

Andrzej Zalewski nazwę niezapominajki wyjaśnia historią o stworzeniu świata: "kiedy Pan Bóg tworzył świat i przyrodę, zapomniał o małym kwiatku. I kwiatek zapytał: Panie Boże, a jak się będę ja nazywał? I wtedy Pan Bóg odpowiedział: Ty zostań Niezapominajką".

Niezapominajka jest kwiatem, który lubi tereny podmokłe. Rośnie m.in. w lasach, na łąkach, bagnach, torfowiskach oraz nad brzegami strumieni. Uprawiany jest również w ogródkach przydomowych i na balkonach. Kwiat ma kilka odmian ale najczęstszymi są niezapominajki leśne (M. sylvatica) i błotne (M. palustris).

Źródła[edytuj | edytuj kod]