2007-05-15: Dzień Polskiej Niezapominajki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 15 maja 2007
Polska
POL location map.svg
Niezapominajki 001.JPG

Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest od 2002 roku. Powstało dzięki inicjatywie Andrzeja Zalewskiego z Ekoradia. "Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych - serdecznych Polaków" - powiedział w 2006 roku Zalewski.

Coraz bardziej popularne wśród internautów staje się wysyłanie bliskim kartek z niezapominajkami. W szkołach i przedszkolach organizowane są tego dnia wycieczki do lasu czy na łąkę.

Andrzej Zalewski zapytany o to jak zrodził się pomysł na święto, odpowiedział, że: "zainspirowała mnie tradycja znana w wielu krajach Europy Zachodniej i krajach Unii, gdzie poszczególne miasta, miasteczka, regiony, hrabstwa, a nawet landy niemieckie mają swoje ulubione wybrane kwiatki. I określonego dnia kwiatki te wystawiane są w sklepach, na stacjach benzynowych, w restauracjach, w barach z odpowiednim napisem "Nasz Tulipan". Ta tradycja zachodnich krajów podpowiedziała mi pomysł dla Polski. Nie chodzi o konkurencję dla Walentynki, bo Walentynka jest i w Ameryce, i w Europie, a ostatnio również i w Polsce, natomiast nasza niezapominajka jest uzupełnieniem dla Walentynki. Stąd też przyszedł mi pomysł wybrania kwiatka dla mnie szczególnego. Mianowicie jest to roślina coraz rzadziej spotykana w Europie Zachodniej z uwagi na zniszczenie chemiczne środowiska. Natomiast polska bioróżnorodność jest jeszcze na tyle bogata, że pozwala żyć niezapominajce w lasach, na bagnach, moczarach, przy stawach i rzekach, a także na polach, bo mamy odmianę polnej niezapominajki oraz w zacienionych częściach starych parków".

Andrzej Zalewski nazwę niezapominajki wyjaśnia historią o stworzeniu świata: "kiedy Pan Bóg tworzył świat i przyrodę, zapomniał o małym kwiatku. I kwiatek zapytał: Panie Boże, a jak się będę ja nazywał? I wtedy Pan Bóg odpowiedział: Ty zostań Niezapominajką".

Niezapominajka jest kwiatem, który lubi tereny podmokłe. Rośnie m.in. w lasach, na łąkach, bagnach, torfowiskach oraz nad brzegami strumieni. Uprawiany jest również w ogródkach przydomowych i na balkonach. Kwiat ma kilka odmian ale najczęstszymi są niezapominajki leśne (M. sylvatica) i błotne (M. palustris).

Źródła[edytuj]