Przejdź do zawartości

2021-08-04: 14 dzieł sztuki powróci do Indii

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 4 sierpnia 2021

29 lipca 2021 roku zarząd Australijskiej Galerii Narodowej w Parkes oświadczył, że zwróci 14 dzieł sztuki pochodzących z Indii. Zostały one uznane za nielegalnie wyprowadzone ze swojej ojczyzny.

W ciągu miesiąca do Indii może wrócić 14 dzieł sztuki o łącznej wartości 3 milionów dolarów australijskich. Oficjalnie galeria przy współpracy z Ministrem Spraw Zagranicznych Indii przekaże dzieła sztuki do końca roku. Wśród artefaktów znajdują się wykonane z brązu oraz kamienia 6 rzeźb, mosiężny sztandar procesyjny, 6 historycznych fotografii i malowany zwój. Większość z nich pochodzi z X–XII w. z okresu dynastii Chola. Mają one znaczenie kulturowe i religijne.

Jedno z nich trafiło do Australijskiej Galerii Narodowej za sprawą nieżyjącego już Williama Wolffa w 1989 r. Trzynaście pochodzi od handlarza Subhasha Kapoora. W latach 1974–2012 prowadził galerię Art of the Past na nowojorskim Manhattanie. Jego działalność uczestniczyła w handlu nielegalnie pozyskanymi artefaktami z Indii, Pakistanu i Kambodży. Łączna wartość ponad 2600 obiektów wynosi ponad 143 miliony dolarów amerykańskich. Pochodzenie dzieł sztuki przekazanych największemu muzeum sztuk pięknych w Australii będzie weryfikowane. Zostały one sprzedane galerii w latach 1989–2010. Na początku 2012 r. działalność Kapoora została zamknięta przez władze w wyniku operacji „Hidden Idol”. Zostało zajętych setki dzieł sztuki o wartości historycznej. Poszukiwany przez Interpol został zatrzymany w Niemczech. Obecnie oskarżony jest od 10 lat na drodze sądowej w Indiach. Jej koniec planuje się na rok 2022. W USA z powodu wniosku o ekstradycję od prokuratora okręgowego Manhattanu ma nakaz zatrzymania z powodu 86 oskarżeń. Wśród nich są: kradzieże czy posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami, które służyły nielegalnemu handlowi. Kapoor nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów – przekazał jego prawnik.

Śledztwo w sprawie ustalenia pochodzenia eksponatów trwało 7 lat. Łącznie w Narodowej Galerii Australijskiej znalazło się 21 dzieł sztuki pochodzących od Kapoora. Już w 2014 r. brązowa statuła hinduskiej bogini Śiwy została zwrócona Indii. Według informacji przekazanych przez dyrektora placówki Mitzevicha – muzeum pozbyło się już wszystkich rzeczy pochodzących od nowojorskiego przemytnika dzieł sztuki.

Australijska Galeria Narodowa stwierdziła, że ​​wprowadziła nowe ramy oceny pochodzenia przyszłych eksponatów. Uwzględniają „zarówno prawne, jak i etyczne aspekty historii dzieła sztuki”.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]