112 Dziennych Domów i Klubów „Senior+” do końca roku 2021

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 sierpnia 2021
Marlena Maląg.jpg
Marlena Maciąg Minister Rodziny i Polityki Społecznej

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej za pośrednictwem strony rządowej gov.pl informuje, że 20 sierpnia 2021 roku w Polsce działa 970 Dziennych Domów i Klubów „Senior+”. Rolą tych miejsc jest wspieranie aktywnego życia u osób starszych.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maciąg zapowiada, że do końca br. powstanie 112 kolejnych DDS+ i KS+. Łączna liczba 1080 ośrodków zapewni miejsca dla ponad 25,6 tysiąca seniorów.

Tworzenie nowych DDS+ i KS+ jest realizowane przy wsparciu rządowego programu „Senior+” dla jednostek samorządu terytorialnego. Program wieloletni „Senior+” na lata 2021–2025 zakłada wspieranie finansowe jednostek samorządu terytorialnego, w zakresie realizacji zadań własnych, polegających na prowadzeniu i zapewnieniu miejsc w ośrodkach wsparcia „Senior+”. W ramach modułu 1 rząd finansuje do 80% kosztów utworzenia nowej placówki. Wsparcie nie może jednak przekroczyć 400 tysięcy złotych dla Dziennego Domu „Senior+”, a dla Klubu „Senior+” limit ten wynosi 200 tys. zł. Budynki niebędące własnością jednostki samorządu terytorialnego otrzymują dofinansowanie wyłącznie na wyposażenie nowego ośrodka. Placówki utworzone z modułu 1, które wygrały konkurs otrzymują miesięcznie 400 zł na jedno miejsce w DDS+. Natomiast Kluby „Senior+” 200 zł. Kwota nie może jednak stanowić więcej niż 50% całkowitego kosztu realizacji zadania.

W tym roku budżet przeznaczony na obecną edycję „Senior+” 2021-2025 wyniósł 60 milionów złotych. W br. skorzystało z niego już 556 placówek.

DDS+ i KS+ są przeznaczone dla osób emerytowanych w wieku 60 lat i więcej. Zapewniają seniorom opiekę bytową, zdrowotną. Pozwalają im spędzać czas z osobami o podobnym wieku w ramach oferowanych zajęć rekreacyjnych.

Źródła[edytuj | edytuj kod]