2010-05-06: Łódź: warsztaty fotograficzne zorganizowane przez wikimedian

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 6 maja 2010

W Łodzi w dniach 1-3 maja zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska warsztaty fotograficzne, w których wzięło udział prawie 20 osób. Znaczną część z nich stanowiły osoby skupione wokół projektów Wikimedia, głównie Wikipedii, ale także pojawiło się kilka osób zainteresowanych fotografią, jak i możliwością współuczestniczenia w rozwijaniu tychże projektów.

Pierwszego dnia warsztatów zaprezentowany został projekt Wikimedia Commons, który omawiał łodzianin, Tomasz Ganicz, prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska, a Jakub Liberski przedstawiał zagadnienia związane z makrofotografią. Początkowo zakładano, że odbędą się równolegle prelekcje: jedna dla osób związanych ze środowiskiem wiki, druga dla fotografów znających Wikimedia tylko pobieżnie, jednakże ze względu na niewielką liczbę tych ostatnich, wszyscy brali udział w wykładach w jednej sali. Pod koniec dnia wszyscy udali się do jednego z pubów w łódzkiej Manufakturze, gdzie do późnych godzin wieczornych prowadzono nieco bardziej luźne rozmowy.

Drugiego dnia, mimo początkowo niekorzystnej pogody, uczestnicy warsztatów, spontanicznie podzieleni na dwie grupy, wyruszyli ze sprzętem, aby fotografować obiekty na dwóch wcześniej wyznaczonych trasach. Celem było fotografowanie zarówno obiektów architektury, jak i zabytków zgromadzonych w łódzkich muzeach. W godzinach popołudniowych wykonane zdjęcia uczestnicy wybierali do konkursu, wcześniej poprawiając niektóre z nich w ŁDK i po przekazaniu ich komisji konkursowej, znowu udali się na nocne rozmowy, tym razem trwające w przypadku niektórych osób do godziny 3 nad ranem.

Ostatniego dnia warsztatów przedstawione zostały fotografie wybrane przez komisję za najlepsze, a dodatkowo wszyscy obecni (oprócz członków komisji) wybrali jedno zdjęcie, którego autor otrzymał nagrodę publiczności. Autorzy wyróżnionych fotografii otrzymali pozycje książkowe dotyczące fotografii.

Wyróżnione fotografie[edytuj | edytuj kod]

  • I nagroda
Metalowy detal architektoniczny na fasadzie "Beczek Grohmana", autor: JDavid
  • II nagroda
Staw przyfabryczny w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (dawne zakłady Scheiblera), Autor: Tomasz "Nemo5576" Górny
  • III nagroda
Odlew rąk Rubinsteina w muzeum Izraela Poznańskiego, autor: Adokador
  • Nagroda publiczności:
Jedno z podwórek w łódzkim śródmieściu, autor: Patryk Korzeniecki


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2010-05-06: Łódź: warsztaty fotograficzne zorganizowane przez wikimedian


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Źródła[edytuj | edytuj kod]