Przejdź do zawartości

2012-08-01: Łódź: w sierpniu 2012 odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 1 sierpnia 2012

Okres wakacyjny to coraz rzadziej "sezon ogórkowy". Liczne instytucje i firmy prześcigają się w organizowaniu (często bezpłatnych) wydarzeń kulturalnych. Tylko w Łodzi i regionie łódzkim odbywa się jednocześnie kilka dużych projektów kulturalnych.

Przegląd wydarzeń kulturalnych w Łodzi i okolicach[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

 • Polówka to projekcie filmowe w plenerze. W tym roku seanse można oglądać aż w pięciu lokalizacjach. W poniedziałki na Księżym Młynie (Textorial Park), we wtorki w parku na Zdrowiu, w środy w parku Julianowskim, w piątki na osiedlu Janów, w niedziele na ul. Piotrkowskiej. Polówki zakończą się 2 września[1].
 • Letni Kinematograf Rozrywkowy - cykl otwartych pokazów filmowych dla mieszkańców i turystów. Obrazy nagradzane na światowych festiwalach wyświetlane będą w wakacyjne piątki od godziny 21.30 na Starym Rynku w Łodzi. W czwartki zaś w siedzibie Muzeum Kinematografii odbywać będą się projekcje filmów "których wspólnym wątkiem jest fantastyka, surrealna poetyka i groza"[2].

Koncerty[edytuj | edytuj kod]

 • LDZ Alternatywa - to seria koncertów muzyki, która nie jest głównym nurtem w mass mediach. W sierpniu wystąpią Pictorial Candi, Contemporary Noise Sextet, Jessie Evans oraz Profesjonalizm. Koncerty odbywają się w każdy czwartek od godziny 21.00 w Willi Grohmana[3].
 • Letnia Akademia Jazzu - to seria wykładów, warsztatów, projekcji filmowych oraz koncertów jazzowych, odbywająca się w każdy wakacyjny czwartek. Akademia organizowana jest przez Wytwórnię już po raz piąty. Podczas Letniej Akademii Jazzu zagrają m.in Maciej Obara International Quartet, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Władysław "Adzik" Sendecki, NDR Big Band oraz String Connection[4].
 • Geyer Music Factory - cyklu koncertów pod hasłem "My Faceci" w trakcie którego wystąpią m.in. kwartet Wojciecha Karolaka, zespół wokalny AudioFeels oraz Lech Dyblik i Aleksiej Siemieniszczew. Geyer Music Factory odbywa się w piątki od godziny 21.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa[5].
 • Kolory Polski - wędrowny festiwal Filharmonii Łódzkiej po raz trzynasty odbywa się w wielu miejscowościach regionu łódzkiego zachęcając nie tylko do obcowania z kulturą ale także to poznania walorów województwa. Na tegoroczną edycję składa się w sumie niemal 30 koncertów przygotowanych przez Filharmonię oraz kilkanaście przez współorganizatorów imprezy. Wystąpią m.in. Trio DagaDana, zespół Alla Vienna, Wojtek Mazolewski Quintet, zespół Kwadrofonik, Joscho Stephan Quartet i zespół Trombastic. Wydarzenia odbywają się w każdą sobotę oraz niedzielę lipca i sierpnia[6].
 • Manu Summer Jazz Sundays - to organizowane po raz trzeci koncerty jazzowe na rynku CH Manufaktura. Imprezę, 5 sierpnia, zainauguruje trio Chłopcy Kontra Basia. Manu Summer Jazz odbywa się w każdą niedzielę sierpnia od godziny 17.00[7]

Przedstawienia[edytuj | edytuj kod]

 • Letnia Scena Forum - ogólnopolski przegląd teatralny organizowany przez Śródmiejskie Forum Kultury. W każdy czwartek od godziny 19.00 można oglądać przedstawienia wykonaniu teatrów z całej Polski. Dodatkowo we wszystkie niedziele sierpnia, od godziny 16.00 w parku Źródliska, w ramach projektu "Niedziela w Źródliskach" odbywać się będą przedstawienia dla dzieci[8].
 • RETRO/PER/SPEKTYWY - to organizowany po raz drugi międzynarodowy festiwal teatralny, nawiązując w tym roku w dużym stopniu do żydowskiej tradycji, kultury i historii. Festiwal rozpoczyna się 17 sierpnia i potrwa do 25 sierpnia[9].

Źródła[edytuj | edytuj kod]

 1. Polówka 2012, szczegółowy program.
 2. http://www.kinomuzeum.pl/index.php?action=kino Letni Kinematograf Rozrywkowy 2012], szczegółowy program.
 3. LDZ Alternatywa 2012, szczegółowy program.
 4. Letnia Akademia Jazzu 2012, szczegółowy program.
 5. Geyer Music Festiwal 2012, szczegółowy program.
 6. Kolory Polski 2012, szczegółowy program.
 7. Manu Summer Jazz Sundays, szczegółowy program
 8. Letnia Scena Forum, szczegółowy program
 9. 'RETRO/PER/SPEKTYWY 2012, szczegółowy program
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości