Przejdź do zawartości

2006-10-19: Łódź: Oczyszczają swoje miasto

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 19 października 2006

Młodzi łodzianie mają dość plakatów i ulotek szpecących mury zabytkowych kamienic, oblepiających słupy latarni i przystanki tramwajowe. Niezadowoleni z pracy miejskich służb postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.

Od kilku tygodni spotykają się co sobotę w samo południe na rogu Piotrkowskiej i Struga. Przez chwilę ustalają plan działania, a następnie ruszają do pracy. W rękawiczkach, uzbrojeni w szpachelki, noże i foliowe worki bezlitośnie rozprawiają się z każdym napotkanym plakatem przyklejonym w niedozwolonym miejscu. Zrywają z latarni i murów kamienic wszystkie nielegalne ulotki i reklamy, pakują je do worków i wyrzucają do koszy. Kim są i dlaczego to robią? Przedstawiają się jako zwykli łodzianie, którym na sercu leży wizerunek ich miasta. Część z nich należy do stowarzyszenia "Łódź na Fali" zrzeszającego osoby pragnące aktywnie działać na rzecz rozwoju Łodzi i regionu. Są wśród nich zarówno studenci jak i pracujący zawodowo. Łączy ich jedno marzenie o Łodzi czystej, zadbanej i szanowanej przez jej własnych mieszkańców.

Reakcje przechodniów widzących grupkę ludzi w pocie czoła oczyszczających mury są różne - czasem przechodzą obojętnie, niektórzy pytają, czy ktoś za to płaci i okazują zdziwienie, że praca wykonywana jest społecznie z własnej nieprzymuszonej woli, są też tacy, którzy gorąco chwalą inicjatywę. Swoim wysiłkiem młodzi ludzie chcą wzbudzić we współmieszkańcach wrażliwość na ich najbliższe otoczenie, ale także dać do zrozumienia służbom miejskim, że nie wykonują należycie swoich obowiązków.

Oprócz zrywania plakatów, zakupionymi z własnych środków farbami starają się zlikwidować inną plagę łódzkich murów, jaką są malunki graffiti. Niezależnie od innej podobnej łódzkiej akcji - "Kolorowej Tolerancji" - zamalowywują niezdarne malowidła domorosłych artystów. Twierdzą, ze spotkali się już z tego powodu z groźbami ze strony mało kulturalnych ogolonych na łyso młodzieńców.

Choć nie jest ich wielu, nie zamierzają załamywać rąk i, jak twierdzą, próbują aktywnie zmienić coś w mieście na lepsze. Zachęcają do przyłączenia się do nich - zapraszają do uczestnictwa w akcji każdego, komu zależy na wizerunku Łodzi. Łatwo ich spotkać i rozpoznać - w każdą sobotę, punkt dwunasta, w popularnym miejscu spotkań Łodzian - pod "Saspolem".

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości