Przejdź do zawartości

2023-04-03: "Wybory – jak je obserwować?" spotkanie Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 3 kwietnia 2023

4 kwietnia 2023 roku odbędzie się online spotkanie poświęcone obserwacji wyborów organizowane przez Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Stowarzyszenie 61.


Transmisja live na Facebooku i kanale Youtube obywać się będzie od 4 kwietnia od godziny 19:00 do 21:00

Podczas wydarzenia ekspert Fundacji Odpowiedzialna Polityka, Robert Lech opowie co się wydarzy w ciągu półrocza które prawdopodobnie pozostało do wyborów i jak można się włączyć w obserwację wyborów.

Spotkanie ma za zadanie usystematyzować wiedzę o podstawach obserwacji, o tym kto i jak obserwuje wybory w Polsce i na świecie oraz co jest punktem odniesienia dla oceny przebiegu wyborów. Omówiona zostanie funkcja społeczna społecznego obserwatora wyborów. Jak możesz nim zostać? Jakie rezultaty może przynieść takie działanie? Jakie wyzwania stawia wcielenie się w tą rolę? Czemu jest to ważne i ciekawe?

Na zakończenie spotkania przewidywany jest czas na zadanie ekspertowi pytań oraz wyjaśnienie wątpliwości.

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy. Program spotkania:

  1. Proces wyborczy – perspektywa;
  2. Obserwacja wyborów – powody, podstawy, obserwatorzy;
  3. Fundacja Odpowiedzialna Polityka – obserwacyjne doświadczenie i know-how;
  4. Uczciwe wybory – co to znaczy?
  5. Jak obserwować – czas, zakres, organizacja, funkcja;
  6. Ocena procesu – kto, jak i kiedy?
  7. Rekomendacje – i co dalej?
  8. Pytania

Robert Lech[edytuj | edytuj kod]

Robert Lech – absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz magister studiów biznesowych na SIMI w Kopenhadze. Pracował dla wielu międzynarodowych organizacji (w tym dla Banku Światowego) jako doradca finansowy i menadżer projektów. W latach 1996-2001 współpracował jako election supervisor z misjami OBWE w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie, a w 2002 roku rozpoczął pracę na misjach obserwacji wyborów organizowanych przez OBWE/ODHIR oraz Unię Europejską. Uczestniczył w prawie 30 misjach w Europie, Azji i Afryce. Pracownik Fundacji Odpowiedzialna Polityka. Szkoli obserwatorów wyborczych w Polsce w ramach treningów Fundacji Solidarności Międzynarodowej, a także prowadzi działalność doradczą i zarządczą dla MŚP w Polsce i za granicą.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]