Wikinews:Neutralny punkt widzenia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Skocz do: nawigacja, szukaj

Skrót: WN:NPOV

Spis treści pomocy
Zasady
Pomoc techniczna
Pisanie artykułów
Normy zachowania

Neutralny punkt widzenia (NPOV) jest jedną z podstawowych zasad obowiązujących w projekcie Wikinews. Każdy artykuł musi być zgodny z tą zasadą.

Najkrótszą definicją Neutralnego Punktu Widzenia jest: rzetelne, bezstronne prezentowanie różnych poglądów bez wskazywania, który z nich jest słuszny.

Należy więc zaprezentować wszystkie znane sobie punkty widzenia w danej sprawie, rzetelnie przedstawiając wszystkie argumenty za i przeciw każdemu ze stanowisk, oraz w miarę możności podać kto i dlaczego optuje za danym stanowiskiem. Każde z przedstawianych stanowisk powinno być pisane tym samym, neutralnym językiem, aby nie można było odczytać które stanowisko według autora artykułu jest właściwe.

Osoby nie dbające o uczciwe zaprezentowanie innych punktów widzenia działają niezgodnie z zasadami neutralnego punktu widzenia. Artykuły napisane niezgodnie z zasadami neutralnego punktu widzenia powinny być korygowane w celu doprowadzenia ich do zgodności z tymi zasadami.

Jeżeli zauważysz artykuł niezgodny z zasadami neutralnego punktu widzenia, dopisz do niego {{Kontrowersja}} i postaraj się go poprawić.