Przejdź do zawartości

2006-06-23: Zyta Gilowska odwołana ze stanowiska

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 23 czerwca 2006


Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska została odwołana ze swojego stanowiska. Stało się to po pojawieniu się doniesień o możliwości złożenia fałszywego oświadczenia lustracyjnego przez Gilowską. Nowym ministrem finansów został Paweł Wojciechowski.

W piątek rano Rzecznik Interesu Publicznego Włodzimierz Olszewski złożył do sądu lustracyjnego wniosek przeciw Zycie Gilowskiej z podejrzeniem, że współpracowała ona ze służbami specjalnymi PRL. Gilowska oddała się do dyspozycji premiera, ale stwierdziła, że stała się ofiarą "szantażu lustracyjnego". Premier natomiast od razu zwrócił się do prezydenta o odwołanie wicepremier. "Nie mam powodów, aby pani premier nie wierzyć. Niemniej zasady jakie przyjęliśmy, są takie, że w takim przypadku musi nastąpić dymisja" - tłumaczył Marcinkiewicz.

Nowym ministrem finansów został Paweł Wojciechowski, który współpracował z premierem od pół roku. Kazimierz Marcinkiewicz zapewnił o kontynuowaniu dotychczasowej polityki finansowej rządu, reformie finansów publicznych i kotwicy budżetowej. Jak powiedział, jako premier jest gwarantem finansów państwa. Marcinkiewicz liczy na to, że sprawa lustracyjna Gilowskiej szybko się wyjaśni i będzie mógł z nią dalej współpracować. Premier określił Gilowską jako "najlepszego ministra rządu" i "najbliższego współpracownika".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]