Zmarł reżyser filmowy Jerzy Gruza

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 16 lutego 2020
Kultura i rozrywka
N icon culture.png

Zmarł reżyser filmowy Jerzy Gruza

Zmarł Jerzy Gruza - reżyser i scenarzysta filmowy, aktor , twórca niezapomnianych seriali Wojna domowa (1965–1966) i Czterdziestolatek zmarł w Warszawie w wieku 87 lat.

"Dziś w nocy zmarł Jerzy Gruza.... miał 87 lat.
Reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor. Wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich mocno zaangażowany w sprawy środowiska filmowego.
Był twórcą niezapomnianych seriali i filmów m.in. „Wojny domowej”, „Czterdziestolatka”, „Dzięcioła, Pierścienia i Róży,  Alicji czy Przeprowadzki. Podczas 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Jerzy Gruza otrzymał "Platynowe Lwy" za całokształt twórczości" 

- poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Jerzy Gruza był nie tylko reżyserem. Artystyczne i towarzyskie życie w Polsce komentował także w swoich felietonach, wspomnieniach i opowiadaniach. Jak podaje Stowarzyszenie Filmowców Polskich: opublikował je w następujących tomach: "40 lat minęło jak jeden dzień" (1998), "Telewizyjny alfabet wspomnień w porządku niealfabetycznym" (2000), "Człowiek z wieszakiem. Życie zawodowe i towarzyskie" (2003), "Pasaże warszawskie" (2004), "Stolik. Anegdoty, plotki, donosy" (2010), "Rok osła. Anegdoty, opowiadania, podsłuchy" (2011), "Najpiękniejsza. Opowiadania z nieoczekiwanym zakończeniem" (2011), "Głową o stolik. Kronika wypadków medialnych" (2013), "Pożegnanie z karnawałem" (2014). Felietony z życia artystycznego publikował również w "Magazynie Filmowym Stowarzyszenia Filmowców Polskich".


https://www.rmf24.pl/fakty/news-nie-zyje-jerzy-gruza-to-on-stworzyl-kultowego-czterdziestola,nId,4330178